Organik gıdalar ne kadar organik

Çoğu zaman marketlerin tercih edilmiş olduğu, kısıtlı zamanlarda alışverişlerin yapıldığı, netice olarak da naturel yiyecek bulmakta zorlandığımız bir dönemdeyiz. Ne yazık ki bilimsel araştırmalar kanser vakalarının yüzde 40’ından sağlıksız beslenme alışkanlıklarının görevli bulunduğunu gösteriyor. GDO’lu ve ziraat ilaçlı gıdaları ‘potansiyel kanser tetikçisi’ olarak gösteren uzmanlar, organik ağırlıklı beslenmeyi öneriyor. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk ziraat ilaçlı gıdalardaki tehlikeyi ve organik beslenme yollarını şöyleki söyledi…

Kimyasallar ve ziraat ilaçları vücudu bozar

Bakteri, virüs, genetik mutasyonlar ve toksinler benzer biçimde birçok etken sıhhatli hücrenin kanserli hücre haline dönüşmesine niçin olur. Aromatik ve polisiklik aromatik hidrokarbonlar, sigara, dioksinler, PCB, heksaklorobenzen, benzen, ağır metaller (kurşun, kadmiyum, cıva, nikel), asbest, formaldehit, aflatoksin, ziraat ilaçları, GDO benzer biçimde birçok toksinin bağışıklık sistemini zayıflatarak enfeksiyon hastalıklarına ve kansere yol açmış olduğu bilinmektedir. Ulusal Bilimler Akademisi’ne (NAS) bakılırsa günümüzde yaygın olarak kullanılan pestisitlerin yüzde 80’inden fazlası potansiyel kanserojen olarak sınıflandırılmaktadır. Bebekler ve çocuklar ziraat ilaçlarına karşı oldukça hassastır ve ABD Birleşik Devletleri’nde 5 yaş ve altı her çocuk günde averaj 8 ziraat ilacı içeren bitkisel gıda tüketmektedir. Ziraat ilaçları canlıların hormonal ve bağışıklık sistemlerinde ortaya çıkan sorunların en olası sebepleri arasındadır.

Kansere kalkan olan bileşik: Salvestrol

Organik gıdalar, üretiminden mutfağa kadar her aşamada kimyasal gübre, ziraat ilaçları, hormon, antibiyotik, gelişme faktörleri, GDO’lu tohumlar benzer biçimde sağlığa zararı olan unsurlar olmadan üretilir. Kısaca toksik kimyasal içermez, daha çok vitamin ve mineral barındırır. Organik gıdaların bununla beraber kansere karşı önleyici özellikleri vardır. Bu gıdalarda bulunan ve salvestrol adında olan moleküller yalnız kanserleşen hücrelerde bulunan, düzgüsel hücrelerde asla bulunmayan CYP1B1 enzimini etken hale getirirler. Bu tepki sonucu kanserli hücrede piceatannol adında olan antikanser bileşikler ortaya çıkar ve kanserli hücreye saldırarak hücrenin ölümüne niçin olurlar. Salvestroller bitkileri mantar, küf ve öteki zararı olan unsurlara karşı sakınan fitobesinlerdir ve yalnız organik gıdalarda bulunur. Her tür organik üründe bu tür antikanser bileşikleri bulmak mümkündür. Bilhassa zeytin, enginar, lahana, brokoli, elma, armut, çilek, yaban mersini, fesleğen, adaçayı, limon, portakal ve kekik bu bileşikten zengindir.

Organik yiyecekler temiz ve güvenlidir

Organik yiyeceklerin ziraat ilacı içerme olasılığı oldukça düşüktür ve bu tür gıdalarda daha çok vitamin, mineral ve mikro gıda bulunur. Organik sebze ve meyveler geleneksel olarak yetiştirilenlere bakılırsa 3’te 1 oranında daha azca ziraat ilacı ihtiva eder.

Iyi mi beslenmeliyiz?

Ilk olarak şunu bilmelisiniz ki çoğu zaman mevsimsiz tüketilen meyve ve sebzeler gelişimlerini tamamlamaları için ağır ilaç ve hormonlara maruz kalır. Geçmişte, meyve ve sebzeleri şimdiki benzer biçimde her an bulabilmek pek mümkün değildi. Her birinin bir mevsimi vardı. Artık derhal her meyve ve sebze, her mevsim tezgahlarda bulunabiliyor. Bu yüzden hangi sebze ve meyvenin hangi mevsimde çıktığını bilmek naturel ve organik beklenmenin ilk adımıdır. Doğal yumurta, tavuk, pekmez, bal benzer biçimde ürünlerde de market ürünlerini tercih etmemeye çalışın. Eğer kısıtlı bir bütçeniz var ise, en azından seçici bir halde organik ürünler almaya itina gösterin. Doğal üstünde her organik yazan ürünlerin ‘organik’ olmadığını da bilin. Dolayısıyla organik beslenmek için ilk olarak bildik, güvenilir ve sertifikalı satıcılardan alışveriş hayata geçirmeye dikkat edin.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.