Oligarklara yardım eden herkes hedefte: Avukatlar, muhasebeciler, kripto borsaları…

ABD Hakkaniyet bakanlığı, FBI ve ABD Gizli saklı Servisi şeklinde geniş bir grubun dahil olduğu vazife gücü kurarak ABDnin Rus iş insanlarına dönük yaptırımlarını sıkılaştırmaya çalışıyor.

Hakkaniyet Bakanlığı, ABDnin finansal yaptırımlarına tâbi Rus oligarklara hizmet veren bankaları, kripto para borsalarını ve öteki finans kurumlarını hedef alacağını deklare etti.

YENİ GÖREV GÜCÜ KURULDU

Bakanlık ek olarak geçtiğimiz  hafta Rus mal varlıklarına el koymak için Joe Biden tarafınca kurulan “KleptoCapture” vazife gücü ile ilgili de bilgilendirmelerde bulunmuş oldu.

Cuma günü kıdemli bir Hakkaniyet Bakanlığı yetkilisi mevzu ile ilgili açıklamasında, vazife gücünün yalnızca yaptırım altında bulunanlara bilerek yardım edenlerle ilgilenmeyeceğini ve daha geniş bir bakış açısına haiz olacağını söylemiş oldu.

KRİPTO BORSALARI SORUŞTURULACAK

Yetkili, kara para aklamaya ilişkin prosedürleri yerine getirmekte başarısız olan ve Rus oligarkların para taşımasına müsaade eden kripto para borsaları da da bu soruşturmanın ilgi odağı olacak dedi.

Bir kripto araştırma grubu olan Chainalysisin verilerine nazaran, Rus rublesi ile tether ve bitcoin alışverişi Ukrayna işgalinin başlamasından bu yana artış gösterdi ve mart ayının başlangıcında ikiye katlandı.

YARDIM EDEN HERKES SORUŞTURULACAK

Hakkaniyet Bakanlığının bildirdiğine nazaran, yeni kurulan vazife gücü, kripto borsalarının yanında yaptırım uygulanan kişilere yardım eden muhasebecileri ve avukatları da hedef alacak.

Ukrayna işgalinin başlamasından bu yana ABD, büyük Rus bankalarına, belirli kişilere ve ülkenin merkez bankasına yaptırımlar uygulamıştı. Bu sıralama daha da büyüyebilir.

Yaptırım uygulanan kişiler içinde milyarder Alisher Usmanov ve Kremlin sözcüsü Dimitri Peskovun da bulunmuş olduğu bazı Rus seçkinlerin aile üyeleri de dahil olmak suretiyle pek oldukça şahıs bulunuyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.