Okullar ne zaman açılacak, ikinci ara tatil ne zaman bitiyor?

İkinci ara dinlence geçtiğimiz Cuma günü itibariyle başladı, öğrenciler ve öğretmenler 9 günlük tatile girdi. Bu yıl corona virüs gölgesinde devam eden eğitimde 9 günlük ikinci ara dinlence geçtiğimiz yıl uygulanamamıştı. Ara dinlence 17 Nisan’da sona erecek, 18 Nisan’da okullar açılacak.

Okullar ne zaman açılacak, ikinci ara tatil ne zaman bitiyor?

Ara dinlence ile dinlenmeye devam eden öğrenciler okulları için hazırlıklarını da sürdüyor. İlk ara dinlence 8-17 Nisan’da uygulanacak. Okullar 18 Nisan tarihinde açılacak. 9 gün devam eden ara tatilin ilk ise Kasım ayında uygulanmıştı. Uzmanlar ara dinlence için “Aileler bu süreçte çocuklarla kaliteli süre geçirmeli” tavsiyesinde bulunuyor.

ARA TATİL NE ZAMAN BAŞLIYOR, BİTİYOR?

*1. dönem ara tatili 15-19 Kasım,

*Sömestr tatili 24 Ocak-4 Şubat,

*2. dönem ara tatili 11-15 Nisan,

* Karneler 17 Haziran 2022’de dağıtılacak

UZMANLARDAN ARA TATİL ÖNERİSİ

Eğitimde ikinci ara dinlence 11 Nisan’da başlamış olacak. Bir haftalık tatilde evlatların aileleriyle doğada zaman geçirmelerini öneren Dr. Psikolog Hale Kahyaoğlu Çakmakcı, “Aileler ufaklıklara tatillerini iyi mi geçirmek istediklerini ve dinlence hayallerinin ne işe yaradığını sorsunlar. Sadece bu hayallere tablet, telefon ve bilgisayar dahil edilmemelidir” dedi.

İkinci ara tatili 11-15 Nisan tarihlerinde yapılacak. Uzmanlar, evlatların tatilde aileleriyle zaman geçirmelerini önerirken, evlatların aileleriyle açık hava mekanlarını tercih ederek, doğada zaman geçirmelerini söylüyor. Uzmanlar ek olarak ara tatilde evlatların tablet, bilgisayar ve telefonlardan birazcık olsun uzak kalmalarını tavsiye ediyor. Evlatların ara tatilde neler yapabileceği mevzusunda açıklamalarda bulunan Dr. Psikolog Hale Kahyaoğlu Çakmakcı, evlatların yoğun ve yorucu bir ritmde okula gittiklerini belirterek, “Sabah okula gidip akşam eve dönüyorlar. Bazı çocuklar etüt derslerine de kalıyor. Akşam eve döndüklerinde bir tek yiyecek yemeğe ve ödevlerini hayata geçirmeye vakitleri kalıyor. Aslına bakarsan sonrasında da uyuyorlar. Yaşamı kaçırmamaları için aileler çocuklarını spor, müzik, drama şeklinde faaliyetlere de gönderiyorlar. Hakikaten başka şeylere de asla vakitleri kalmıyor” ifadelerini kullandı.

“TATİL PLANLARINA TELEFON VE BİLGİSAYAR DAHİL EDİLMEMELİ”

Ara tatilde ailelerin ve evlatların beraber neler yapabileceği mevzusunda bilgiler veren Dr. Psikolog Hale Kahyaoğlu Çakmakcı, “Ilk olarak ailelere evlatları karşılarına alıp tatilin her gününü beraber planlamalarını öneriyorum. Aileler ufaklıklara tatillerini iyi mi geçirmek istediklerini ve dinlence hayallerinin ne işe yaradığını sorsunlar. Sadece bu hayallere tablet, telefon ve bilgisayar dahil edilmemelidir” diye konuştu.

“AİLELER İŞTEN İZİN ALIP HAFTA SONUYLA BAĞLAYABİLECEKLERİ BİR PLAN YAPABİLİRLER”

Dr. Çakmakcı, sözlerine şöyleki devam etti: “Çalışan anne-babalar “peki biz iyi mi dinlence yapacağız” diye sorabilirler. Bu zamanda ailecek bir arada olabilmek mühim. 1-2 gün işten izin alıp hafta sonuyla bağlayabilecekleri bir plan yapabilirler. Bu izin alınan sürelerde ailelere kısa gezi planı organize etmelerini tavsiye ederim. Otobüse, uçağa binmek, değişik bölgelere gitmek ve evlatların bu değişik bölgeleri keşfetmesi, oradaki değişik insanlarla sosyalleşmelerini sağlar. Bununla beraber hayatları süresince unutamayacakları aile anılarını biriktirirler. Sonrasında çocuklar bu anıları tüm yıl süresince konu alıyor ve hatta bu anılarla besleniyorlar. Kimi zaman seyahatlerde aksilikler çakıyor örneğin otomobil bozulabiliyor, çocuklar yetişkinlerin bir problemle karşılaştıklarında iyi mi çözümler ürettiğini öğreniyorlar”.

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ YA DA KAMP…

Ailelerin ara tatilde açık hava mekanlarını tercih edebileceklerini dile getiren Dr. Psikolog Hale Kahyaoğlu Çakmakcı, “Bir tabiat yürüyüşü ya da kamp alanında zaman geçirmek şeklinde aktiviteler evlatların yoğun tempolarına ara vermelerini sağlar. Çocuk açık havada yürüyüş yaparken dağları, nehirleri, nebat örtüsünü keşfeder. Tam bir coğrafya dersi şeklinde. Fizyolojik aktivitesi artan çocuğun kaygıları, stresi azalır ve özgüveni artar. Çocuk bir ormanda oynarken naturel güzellikleri keşfeder, koşar, bağırır, seslenir ve enerjisini atar. Bununla beraber D vitamini ihtiyacını da karşılar. Mangal ya da kamp ateşi çevresinde toplanan aile üyeleri masallar, hikayeler anlatarak aile bağlarını ve paylaşımlarını güçlendirirler. Mangalı söndürmek ve doğayı temiz bırakmak da gene yaşam bilgisi dersi kitabında okunanların adeta ergonomik bir uygulaması gibidir” ifadelerini kullandı.

Yapılabilecek en mühim planlardan birisinin geniş aile toplantıları bulunduğunu vurgulayan Çakmakcı, “Geniş aile kahvaltısı ya da akşam yemeği/iftar organizasyonları evlatların aile bağlarını güçlendirici faaliyetlerdendir. Çocuklar, kim olduklarını ve iyi mi bir aileden geldiklerini, aile değerlerini aile büyüklerinden öğrenerek sonraki nesillere aktarırlar. Okul yoğunluğu içinde babaanne, dede, anneanne, halalar, teyzeler, amcalar ve dayılar, hatta kuzenler görüşemiyor olabilir, bu vesile ile bir araya gelme imkanı bulmuş olurlar” dedi.

Çakmakcı, sözlerini şöyleki tamamladı: “Stresini, kaygısını, enerjisini atamayan, aile ile anılar biriktirmeyen ve aile bağları zayıf çocuklar ruhsal rahatsızlıklara daha yatkın olurlar. Bu yüzden zaman buldukça onlarla naturel ortamda fiziki oyunlar oynayalım, onları değişik bölgelere götürelim ve sosyalleşmeleri için olanak tanıyalım”.

ERDOĞAN’DA YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Öğretmenlerimizin 60 senelik hayalini gerçeğe dönüştürdük. Türk eğitim tarihinde ilk kez öğretmenlik statüsünü güçlendirme yanında öğretmenlerimize mühim avantajlar getiren bu düzenlemenin hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde öğretmenler ve eğitim yöneticileri ile iftar programında konuştu.

“BİRÇOK KARDEŞİMİZİ HAKKA UĞURLADIK”

Eğitim camiasıyla bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Erdoğan, Ramazan ayının son 2 senedir pandemi gölgesinde geçtiğini belirterek şunları söylemiş oldu;

*Yarın bir haftayı yakalıyoruz. Oldukça oldukca görkem dolu bir Ramazan ayıyla iç içeyiz. Hep beraber milletimiz, İslam dünyası ve tüm insanlık için barışa, huzura vesile olmasını temenni ediyorum. Son iki senedir korona virüs sebebiyle Ramazanlarımız buruk geçti.

*Aralarında kıymetli öğretmenlerimizin de olduğu birçok kardeşimizi hakka uğurladık. Sıkıntılı bir süreci geride bıraktık. Salgın sürecinde toplumumuzun tüm kesimleri şeklinde öğretmen ve öğrencilerimiz de alışık olmadıkları günler yaşadılar.

“OKULLARIMIZIN KAPISINI AÇIK TUTMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

*Gerek karşı karşıya gerek çevrimiçi olarak eğitim faaliyetlerini aksatmadan devam ettirdik. Mili Eğitim Bakanımıza, MEB mensuplarımıza şahsım, milletim adına oldukca teşekkür ediyorum.

*2021-2022 eğitim öğretim yılının 4’te üçünü okullarımızı açık tutma başarısı göstererek tamamlamış bulunuyoruz. Son eğitim öğretim gününe kadar okullarımızın kapısını açık tutmayı sürdüreceğiz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.