Nusret mayın gemisi 107 yıl sonra aynı rotada

Nusret mayın gemisi, 8 Mart 1915te Erenköy Koyunda sahile paralel döktüğü 26 mayın ile Çanakkale Deniz Zaferinin akışını değiştirdi. Nusretin tarihte üstlendiği görevi ve önemini yaşatmak için 2011 senesinde Gölcükte aslına uygun inşa edilen TCG Nusret mayın gemisi ile 107 yıl sonrasında zamanı anı bir kez daha canlandırıldı.

Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı yüzer iskelesinde bağlı olan vapur, bu sabah 07.15te mayın dökülen alana doğru yol aldı. 107 yıl ilkin mayınların dökülmeye başladığı Erenköy mevkisinde merasim yapılmış oldu. Törene Vali İlhami Aktaş, Gelibolu 2nci Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Süleyman Canpolat, Çanakkale Savaşları Gelibolu Zamanı Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Güvenlik Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Tahsin Saruhan, Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanı Yarbay Ercan Oran ile askeri personel ve davetliler katıldı.

DÜŞMAN GEMİLERİNİN NİZAMINI BOZMUŞTUR

Nusret Mayın Gemisinin, Çanakkale Savaşlarında oldukça mühim yere haiz bulunduğunu belirten Vapur Komutanı Yüzbaşı Arda Kesici, şunları söylemiş oldu:

Nusret mayın gemisi, tam 107 yıl ilkin, bu an güvertesinde bulunan 26 mayını ilerlemekte olduğumuz rota üstünde ve aralarında 100er metre olacak şekilde, deniz seviyesinin 4,5 metre altına dökmüştür. Bacasından mümkün olduğunca azca duman çıkartmak için tedbir alan Nusret, hiçbir bağlaşık karakol gemisi tarafınca tespit edilmeden saat 08.00de Çanakkale önlerine demirlemiştir.

Saat 10.00a kadar devam eden sis ve yağmur, geminin Çanakkale Boğazı girişinde bulunan düşman karakol gemileri tarafınca görülmesini engellemiştir. Rumeli Mecidiye Tabyasında bulunan Seyit Onbaşının tek başına sırtında taşıyarak namluya sürdüğü 215 okkalık mermi, İngilizlerin en büyük harp gemilerinden kabul edilen Ocean zırhlısının dümenini vurmuş ve bu durum düşman gemilerinin nizamını bozmuştur.

Böylece 18 Mart 1915 günü kahraman Türk topçusunun da desteğiyle Nusretin döşediği 11inci hattı oluşturan 26 mayına çarpan Bouvet, Irressıstıble, ve Ocean zırhlıları batarken Galous, Suffren, ve Inflexıble zırhlıları ise ağır yara alarak harp dışı kalmıştır. Böylece 18 Mart 1915 günü, İtilaf Birliği için bir hezimet iken; Boğazın kahraman savunucuları için mühim bir deniz zaferi olarak tarihe geçmiştir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.