Nükleer tehdit büyürken Belarus’tan endişe yaratacak karar

Belarus’ta dün düzenlenen anayasa değişikliği referandumunun kabul edilmesiyle Rusya’nın Belarus topraklarında nükleer tabanca bulundurmasının yolu deklare etti. Yüzde 65 oyla kabul edilen söz mevzusu anayasa değişikliğiyle, 1991’de Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazanan ülkenin anayasasında nükleer tarafsızlığı güvence eden ifade kaldırılacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetlerine yüksek alarma geçme emri vermesi, Rusya’nın nükleer kartını devreye sokabileceği yönünde endişelere yol açmıştı.

Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonu öncesinde tatbikat amacıyla binlerce Rus askerinin konuşlandığı Belarus, Ukrayna’nın işgalinde Rus birlikleri için tehlikeli sonuç bir üsse dönüştü. Ukrayna gazetesi Kyiv Independent, son kararla birlikte Belarus’un harpte Rusya’nın nükleer tabanca fırlatma merkezine dönüşeceğini yazdı.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko, dün kararla ilgili olarak Putin’den nükleer silahları ülkeye göndermesini isteyebileceğini söyleyerek “Batı nükleer silahları Polonya ve Litvanya’ya aktarma ediyorsa ben de Putin’den aynı şeyi isteyeceğim” dedi.

‘BELARUS UKRAYNA’YA ASKER GÖNDERECEK’

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post ise, Belarus’un Rus birliklere destek için Ukrayna’ya asker göndermeye hazırlandığını yazdı. Gazeteye konuşan ABD yönetiminden bir yetkili, “Şu anda Minsk’in Kremlin’in arkasında olduğu oldukça açık” dedi.

Haberde, kısa bir süre ilkin Rusya’yla kapsamlı tatbikatlar düzenleyen Belarus’un Rus işgaline katılmasının Rusya ve Ukrayna içinde Belarus sınırında yapılacak sulh görüşmelerini de riske atacağı ifade edildi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.