New York Times: Savaş Erdoğan ve Putin arasındaki uyuşmazlığı artırıyor

New York Times, Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ şeklinde bölgelerde karşı karşıya gelen fakat tecim, iktisat ve benzeri iş birliklerini de yoğun olarak gerçekleştiren Rusya Devlet Başkanı Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki sürtüşmenin daha da arttığını yazarak, “Erdoğan yanlış hesaplama yapmış oldu” yorumunu yapmış oldu.

New York Times: Savaş Erdoğan ve Putin arasındaki uyuşmazlığı artırıyor

Rusya’nın geçen hafta başlatmış olduğu Ukrayna’ya askeri müdahale internasyonal medyada gündemin birinci maddesi olmaya devam ederken, ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times, bu savaşın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Vladimir Putin arasındaki gerilimi ve sürtüşmeyi de artırdığını yazdı.

Carlotta Gall imzalı haberde, “Birçok silahlı anlaşmazlıkta Türk ve Rus liderler kendilerini karşı karşıya buldu fakat Ukrayna’da iş daha öncekilerden daha da büyük” yorumu yapılırken geçen hafta Rusya’nın saldırmasından ilkin Türk ordusunun Kiev’deki yurttaş ve diplomatlarını ülkeden çıkarmak için bir son dakika hamlesi yapmış olduğu açıklandı. İki kargo uçağının Ukrayna hava sahasına girdikten sonrasında Boryspil Internasyonal Havaalanı’nı üstünde döndüğüne dikkat çekilirken, “Fakat uçaklar kaldı. Uçaklarla beraber askerler, Türk diplomatlar ve kurtarılmayı bekleyen vatandaşlar da. Bundan kısa bir süre sonrasında Rusya ilk salvosunu yapmış oldu ve herhangi bir uçuşun olanaksız bulunduğunu gözler önüne serdi” denildi.

Rusya’nın saldırılarının başlamasından sonrasında çekilen fotoğraflarda Türk kargo gemilerinin havalimanında kalmış olduğu görülürken gazete muhabiri, “Havalimanındaki uçaklar, Erdoğan’ın Ukrayna’daki durumu yanlış okuduğunun bir kanıtı. Erdoğan’a vatandaşları ülkeden zamanında çıkarmadığı, Putin’i yanlış değerlendirdiği ve ABD’nin işgal ile ilgili uyarılarını ciddiye almadığı için eleştiriler var” yorumunu yapmış oldu.

“ERDOĞAN YANLIŞ HESAPLAMA YAPTI”

Gazete, “Erdoğan ve Putin’in yakın ve kavgacı bir bağları var ve Erdoğan’ın Moskova ile bağları güçlü, bunun sebebi kısmen Batı’ya karşı bir koz olması açısından fakat Türkiye birçok açıdan Rusya tarafınca sıkıştırılıyor. Erdoğan, Ukrayna’daki krizi anlatırken bile yansız bir tonda konuşuyordu” yorumunu yaparken Erdoğan’ın Putin’e olan yaklaşımını da sarstığına dikkat çekti.

Erdoğan-Putin arasındaki bu ihtilaf sonrasında Ankara’nın Ukrayna’da yaşananlara “harp” demesine dikkat çeken New York Times, Montrö’nün de uygulanmasının bunun arkasından geldiğini belirtti. Haberde, “Türkiye’nin Rusya’nın saldırılarından saatler ilkin karar verme süreci bilinmezken bu açıkça Erdoğan’ın Rus askeri operasyonunun hızı ve sertliğini ve tahliyenin aciliyeti ile ilgili yanlış hesaplama yaptığını gösteriyor” yorumuna da yer verildi.

“HULUSİ AKAR GÖRÜŞTÜ AMA…”

Türkiye şeklinde birçok ülkenin Ukrayna’daki vatandaşlarını tahliye etme sürecinin oldukça sıkıntılı geçtiğini yazan New York Times, komşu ülkelerdeki sınırlarda on binlerce mültecinin olduğuna da dikkat çekti.

Gazete, “Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Müdafa Bakanı Hulusi Akar’ın, mevkidaşı Sergei Şoygu ile tahliyeler için bir hava koridoru oluşturulması konusunu görüştüğünü söylemiş oldu. Meydana getirilen resmi açıklamada Pazar günü Akar ile Şoygu görüştü. Fakat bu açıklamada bir hava koridoru hakkında herhangi bir ifade yer almadı” ifadesiyle makaleyi sonlandırdı.

Financial Times, muhalefetin birleşmesini yorumladı, o partiye dikkat çekti İlginizi Çekebilir Financial Times, muhalefetin birleşmesini yorumladı, o partiye dikkat çekti Financial Times'tan Montrö yorumu: Türkiye Putin'in öfkesini çekmek istemiyor İlginizi Çekebilir Financial Times’tan Montrö yorumu: Türkiye Putin’in öfkesini çekmek istemiyor Reuters: 'Türkiye'nin manevra alanı kalmadı' İlginizi Çekebilir Reuters: ‘Türkiye’nin manevra alanı kalmadı’ Türkiye'nin Montrö kararına Reuters ve Financial Times'tan çarpıcı yorum: Zarar verebilir İlginizi Çekebilir Türkiye’nin Montrö sonucuna Reuters ve Financial Times’tan çarpıcı yorum: Zarar verebilir

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir