Netflix harekete geçti: Parola paylaşımı kalkıyor, reklamlar geliyor, ücretler düşüyor

Geçen ay ilk çeyrek kazançlarını açıklayan Netflix, senenin ilk üç ayında 10 senedir ilk kez 200.000 abone kaybettiğini ve gelecek aylarda iki milyon daha kaybetmeyi beklediğini söylemiş oldu. Abone duyurusundan bu yana, Netflixin hisse fiyatı da düştü.

Netflix yaşamış olduğu bu sıkıntılı günlere çözüm için çalışmalara başladı bile. Netflix CEOsu Reed Hastings, abone sayısında düşme yaşandığını bildirdikten sonrasında önlemler almaya başladıklarını belirtti ve platformda reklamlara yer vermekten, ortak parola kullanımını sonlandırmaktan bahsetti.

Netflix, çalışmalarını hızlandırarak çalışanlarına bu yıl sonuna kadar planlarını devreye alacağını duyurdu.

YIL SONUNA KADAR REKLAMLAR GELMİŞ OLACAK

Netflix yöneticileri, çalışanlara; Netflix hesap girişlerinin paylaşılmasına ilişkin baskının yanı sıra reklam destekli bir uygulamanın tanıtımının bu senenin dördüncü çeyreğinde en kısa sürede gelebileceğini söylemiş oldu.

Yöneticiler, senenin son üç ayında, başlangıçta belirtilenden daha süratli bir halde, reklam destekli, daha düşük fiyatlı bir abonelik seçeneği sunmayı hedeflediklerini söylemiş oldu. Bu da Hastingsin abone kaybını duyururken reklamlı seçeneğin bir yada iki yıl içinde gelebileceğine dair öngörüsünden oldukça daha kısa sürede yeniliklerin gerçekleşeceği anlamına geliyor.
Notta, Evet, süratli ve aşırı istekli ve bazı ödünler gerekecek diye yazıldı.

RAKİPLERİNİ ÖRNEK ALIP ÜCRETLERİ DÜŞÜRECEK

Netflix, akış erişimi için çeşitli ödeme katmanları sunuyor sadece yeni reklam destekli seçeneğin daha azca maliyetli olacağı üstünde duruluyor. Netflixin bu aşamada öteki akış hizmetlerini örnek alması umut ediliyor.

Mesela HBO Max, ayda 15 dolar karşılığında ticari olmayan bir hizmet sunuyor ve reklam içeren hizmet için ise ayda 10 dolar alıyor.

Çalışanlara iletilen notta Netflix yöneticileri, HBO ve Hulunun reklam destekli bir hizmet sunarken kuvvetli marka olmayı sürdürebildiklerine de dikkat çekti.

Notta, Apple dışındaki her büyük gösterim şirketi, reklam destekli bir hizmet duyurdu. İyi bir nedenle, insanoğlu daha düşük fiyatlı seçenekler istiyor diye açıklandı.

Geçen ay Netflix, hesabını birkaç kişiyle paylaşan abonelerden daha yüksek fiyatlar almaya başlamayı planladığını da duyurmuştu.

Netflixten Greg Peters parola paylaşımı ile ilgili şunları söylemişti: Şu demek oluyor ki, değişik bir şehirde yaşayan bir kız kardeşiniz var ise, Netflixi onunla paylaşmak istiyorsanız, bu mükemmel. Bu paylaşımı kapatmaya çalışmıyoruz, sadece onunla paylaşabilmek için birazcık daha çok ödemenizi isteyeceğiz.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir