Nazi kamplarından kurtuldu, Rusya’nın saldırısında öldü

İkinci Dünya Savaşı esnasında Naziler tarafınca 4 ayrı toplama kampında tutsak tutulan 96 yaşındaki Boris Romanchenko’nun Rusya’nın Ukrayna’nın Harkov kentine düzenlemiş olduğu saldırıda yaşamını kaybetmiş olduğu öğrenildi. Covid-19 sebebiyle aylardır evinden çıkmadığı öğrenilen Romanchenko’nun 18 Mart’ta Rus saldırısı sonrası dairesinde çıkan yangında yaşamını kaybetmiş olduğu aktarıldı.

KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN YAKALANDI

20 Ocak 1926’da Ukrayna’nın Sumi kentinde doğan Romanchenko’nun 1942 senesinde Naziler tarafınca Almanya’nın Dortmund kentine sürüldüğü ve burada mecburi olarak ağır işlerde çalıştırıldığı ifade edildi.

TORUNU HABERİ DUYURDU

Romanchenko’nun kaçmaya çalmış olduğu sırada yakalandığı ve 1943’te Buchenwald, Peenemünde, Bergen-Belsen ve Mittelbau-Dora toplama kamplarında tutsak tutulduğu aktarıldı. Nazilerin İkinci Dünya Savaşı’nda yenilmesinin peşinden esaretten kurtulan Romanchenko’nun yaşamının geri kalanını Ukrayna’da geçirdiği ve toplama kamplarından kurtulanlar için kurulan dernek ve vakıflarda vazife yapmış olduğu açıklandı. Romanchenko’nun ölümü torunu tarafınca kamuoyu ile paylaşıldı.

SOSYAL MEDYADAN AÇIKLAMA YAPTI

Buchenwald ve Mittelbau-Dora Anıtlar Vakfı Direktörü Jens-Christian Wagner ise toplumsal medya üstünden yapmış olduğu açıklamada, “Yakınlarından öğrendiğimiz kadarıyla Buchenwald, Peenemünde, Dora ve Bergen-Belsen Nazi kamplarından sağ kurtulan arkadaşımız Boris Romanchenko, geçtiğimiz cuma günü Harkovdaki evinde meydana gelen bombalı saldırıda yaşamını yitirmiştir. Derin üzüntü içindeyiz. Torununa nazaran mermi isabet eden fazlaca kattan oluşan bir binada yaşıyormuş. Boris Romanchenko, Buchenwald-Dora Internasyonal Komitesinin başkan yardımcısıydı” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir