NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Almanya kilit rol oynuyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Almanya’nın başkenti Berlin’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile düzenlemiş olduğu basın toplantısının peşinden Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve Almanya Müdafa Bakanı Christine Lambrecht ile ayrı ayrı görüştü. Stoltenberg, Bakan Baerbock ve Bakan Lambrech ile yapmış olduğu görüşmeler sonrası bakanlarla ayrı ayrı ortak basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg, yapmış olduğu açıklamada, Avrupa güvenliği için tehlikeli bir an ile karşı karşıya olduğumuz için Alman liderliği önemlidir. Putinin Ukraynadaki acımasız savaşı devam ediyor. Sadece Ukrayna halkının cesareti ve silahlı kuvvetleri tüm dünya için bir esin kaynağı oldu. Meşru savunma haklarını destekliyoruz dedi.

ALMANYAYA MİNNETTARIM

Almanyanın Ukraynadaki harpte mühim bir diplomatik erkek oyuncu bulunduğunu vurgulayan Stoltenberg, Almanya, Ukraynaya askeri teçhizat, mali ve insani yardımda kilit rol oynuyor. Ukraynayı desteklemek için Almanyaya verdiği süratli yanıtları için son aşama minnettarım. Müttefikler Rusyaya benzeri görülmemiş maliyetler getiriyor ve yaptırımlar Putinin savaşma kabiliyetine zarar veriyor dedi.

Stoltenberg, Almanya ek olarak öteki NATO müttefiklerine yardım ediyor. Litvanyadaki NATO cenk grubuna hızla yüzlerce asker daha gönderdiler. Slovakyada hava müdafa sistemleri konuşlandırdılar. Ve hepsi NATOnun krize anında tepkisini gösteriyor. Almanya yüz milyar euroluk yatırımın duyurusu ile bu yanıtta aslına bakarsanız önde gidiyor ifadelerini kullandı.

Sulh ve güvenliğin hafife alınmayacağını ifade eden Stoltenebrg, Şimdi insanlarımızı güvende tutmak için güçlerimizi kullanmanın zamanıdır. Gelecek haftalarda ve aylarda NATOyu bu yeni güvenlik gerçeğine adapte ettiğimizden iyi mi güvenli olabileceğimizi Almanya ile tartışmayı sabırsızlıkla umuyorum dedi.

ALMANYA, MOLDOVADAN 2 BİN 500 MÜLTECİYİ KABUL EDECEK

Bakan Baerbock ise, Almanyanın Moldovadan gelecek Ukraynalı mültecilerin kabul edeceğini belirterek, Her gün Putinin cenginde işlenen korkulu suçları görüyoruz. Ne tür bir ordu hamile bayanları ve yeni doğan bebekleri hedef alır. Iyi mi bir komutan o denli bombalama emrini verir. Haftalardır bizlere bu cenk için bir gerekçeler verildi sadece bu davranış, bu cenk saldırganlığı Ukraynadaki insanların özgürlük arzusuna yöneliktir. Bu bununla beraber değerlerimize, Avrupa özgürlüğümüze aykırıdır” dedi.

Baerbock, Biz ve müttefiklerimiz bu tehdidi ciddiye almalı ve güvenlik hükümlerimizi uyarlamalıyız. Bu yüzden biz, Alman hükümeti olarak dün ittifakımızın kendini müdafa kabiliyetini güçlendirmek için ek 1 milyar euro ayırmaya karar verdik. Bu yüzden, ittifak ordusunun doğu bloğuna da birlikler göndererek güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Ek olarak, bu savaştan etkilenen ülkelere de yardım etmeliyiz. Geçen hafta Moldovayı ziyaret ettiğimde yardımcımız olacağına dair onlara söz verdim. İlk adım olarak Moldovadan Almanyaya 2 bin 500 mülteciyi kabul etmek olacaktır dedi.

ALMANYA, UKRAYNALI MÜLTECİLERİ KARŞILAMAYA İSTEKLİ

Bakan Lambrecht ise yapmış olduğu konuşmada, Rusyanın Ukraynada acımasız cenk saldırganlığı başlattığını görmek zorunda kaldık. Acı çeken bir insanları ve daha güvenli bir yer bulmak adına milyonlarca kişinin evini terk ettiğini görüyoruz. Almanyanın Ukraynalı mültecilere ev sahipliği yapmak için büyük bir isteği bulunduğunu söyleyebilirim. Bu mühim bir bildiri fakat bir başka mühim bildiri ise, müttefiklerimizle beraber birleşik bir pozisyonda duruyor olmamızdır ifadelerini kullandı.

Lambrecht, Bu şekilde bir birleşik pozisyonu başardık ve müttefiklerimizin yanında olduğumuzu gösterdik. Bölge ittifakına yönelik herhangi bir hücum, ilgili bir yanıtla karşılanacaktır. Bu yüzden bu kadar acele cevap vermemiz ve müttefiklerimizle birliklerimizi doğuyu güçlendirmeye zorlamamız hakkaten iyi oldu. Almanya, Romanyadaki katkılarını arttırdı, Litvanyadaki güçlere katkıda bulunmuş oldu ve şimdide Slovakyadaki destekle birlikte ne kadar birbirimizin yanında olduğumuzu gösteriyoruz dedi.

YAKLAŞIMIMIZI GÖZDEN GEÇİRMEMİZ GEREKTİĞİNE KARAR VERDİK

Lambrecht, Almanyada Ukraynaya tabanca tedarik etmek şeklinde mühim kararlar aldık ki bu hiçte kolay bir karar değildi. Son ana kadar dış ilişkiler yöntemiyle bu çatışmayı önlemeye çalıştık fakat yalandan başka bir şey olmadığını görünce, Putinin savaşını görünce yaklaşımımızı gözden geçirmemiz gerektiğine karar verdik ifadelerini kullandı.

Lambrecht, Bir öteki mühim karar ise geleceğe daha çok yatırım hayata geçirmeye karar verdik. 100 milyar euroluk hususi bir fonları belirledik. Almanya olarak lüzumlu olanı hayata geçirmeye, katkıda bulunmaya söz verdiğimiz şeyi hayata geçirmeye taahhüt veriyoruz. Biz bu mevzuda NATOnun güvenilir ortaklarız fakat bu taahhüdü yerine getirmek için doğru ekipmana ihtiyacımız var dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.