Myanmar’ın devrik lideri Suu Kyi’ye 5 yıl daha hapis

Myanmarda 1 Şubat 2021deki askeri darbenin arkasından görevden alınarak tutuklanan Ulusal Demokrasi Birliği Partisi lideri Aung San Suu Kyi, değişik suçlardan yargılandığı davalarda bir ceza daha aldı.

Bugüne dek yürütülen yargılama sürecinde 6 yıl hapse çarptırılan Suu Kyi, bugün meydana getirilen duruşmada yolsuzluk suçundan 5 yıl daha hapse mahkum edildi. Böylece, daha ilkin yasa dışı telsiz bulundurmak ile Covid-19 kısıtlamalarını ihlal etmek suçlarından 4 yıl ve halkı kışkırtma suçundan 2 yıl ceza alan Suu Kyinin toplam cezası 11 yıla yükselmiş oldu. 10u aşkın değişik suçlama ile karşı karşıya kalan ve iddiaları politik bir hamle olarak niteleyen Suu Kyinin tüm suçlamalardan yargı giymesi halinde 150 yılı aşkın hapse mahkum edilebileceği belirtiliyor.

CEZASI AZALTILMIŞTI

Kamuyu endişeye sevk edecek açıklamalarda bulunmak ve söylenti yaymak, sömürge döneminden kalma devlet sırları yasasını ihlal, görevini kullanarak haksız kazanç elde etmek, arazi ve bina kiralama yetkisini kötüye kullanmak şeklinde değişik suçlamalara maruz kalan Suu Kyi, son olarak geçtiğimiz Aralık ayında halkı kışkırtmak suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırılmış, Suu Kyinin cezası sonrasında 2 yıla indirilmişti.

Ek olarak, Suu Kyinin cezasını hapiste çekmeyeceği ve ev hapsinde kalmayı sürdüreceği açıklanmıştı.

Myanmarda 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiasıyla 1 Şubat 2021de darbe yapılmış, ülkenin fiili lideri Aung San Suu Kyinin yanı sıra fazlaca sayıda önder ve iktidar partisi yöneticisini tutuklanmıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir