“Müzakereler Rusya’nın tek şansı”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın ülkesine saldırısının 23. gününde hem Ukrayna hem de dünya kamuoyuna açıklamalarda bulunmuş oldu ve Rusya’ya da yeni bir bildiri göndererek müzakereleri işaret etti. Konuşmasında, Rusya’nın Ukraynada saldırmış olduğu kentlerden sivillerin tahliyesine yönelik emek harcamaları aktaran Zelenskiy, Bugün Ukrayna’da 7 koridor vardı. Sumi Bölgesi’nde 6 ve Donetsk Bölgesi’nde 1 sivil koridoru vardı. Mariupol kuşatmasından 9 binden fazla insan tahliye edildi. Toplamda 180 binden fazla Ukraynalı insani yardım koridorları üstünden kurtarıldı ifadelerini kullandı.

SAVAŞ SUÇU İŞLENİYOR

Rusyanın, insanı yardımlara engel olduğuna ve bu bilgili meydana getirilen saldırıların bir cenk suçu olduğuna dikkat çeken Zelenskiy, Yüzlerce ton temel ürünler teslim edildi. Fakat işgalciler bir çok bölgede çevredeki kentlere insani yardım tedarikini engellemeye devam ediyor. Bu tamamen bilgili bir taktiktir. Ukrayna kentlerindeki insani felaketi, Ukraynalıların işgalcilerle ortaklaşa iş yapması için bir argüman haline getirmek için kesinlikle her şeyi deneyecekleri oldukça net. Bu bir cenk suçudur. Bundan onlar görevli olacak. Bu emirleri veren Rus figürleri bu emirleri yerine getiren her Rus askeri belirlenecek. Lahey’e tek yön bilet alacaklar. Sivillerin Rus bombardımanından ve saldırılarından saklandığı Mariupolda işgalciler tarafınca tahrip edilen drama tiyatrosunun enkazındaki sakinler kurtarılmaya devam ediyor. 130’dan fazlası çıkarıldı. Ağır yaralılar var. Fakat ölü sayılarıyla ilgili net bir data yok dedi.

HATALARINDAN GERİ DÖNEBİLİRLER

Sözlerinin devamında, Ukrayna birliklerini Ruslara karşı savunmasını sürdürdüğü ve Rusların da saldırılara devam ettiğini belirten Zelenskiy, Ordularının bu taktiği, Rus devletinin durumunu daha da kötüleştiriyor. Daha yıkıcı yaptırımlara niçin olur. Cenk karşıtı koalisyona yeni üyelerin katılımını teşvik eder. Rusyaya baskı yapmak için devamlı yansız kalmaya çalışan devletler bile bu birleşmeye dahil oluyor. Bundan dolayı Ukrayna’nın sulh ve güvenliğine dair müzakereler, Rusyanın kendi hatalarından meydana gelen hasarı azaltması için tek talih. Biz devamlı müzakerelerde ısrar ettik. Yalnız 23 günlük işgal sürecinde değil, devamlı diyalog önerdik, sulh için çözümler sunduk. Şimdi her insanın beni duymasını isterim. Bilhassa Moskova’nın. Buluşma zamanı. Konuşma zamanı. Ukrayna için toprak bütünlüğünü ve adaleti tekrardan sağlamanın zamanı geldi ifadelerini kaydetti.

MOSKOVADA 200 BİN KİŞİLİK MİTİNG

Rusya’nın Kırım’ı ilhakına yönelik Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir stadyumda binlerce kişiye hitap etmesi ve yüzbinlerce kişinin Kırım sonucuna ve Rusya politikalarına destek mitingleri yapmasını eleştiren Zelenskiy, Bugün Rusyanın başkenti Moskovada, Kırımın ele geçirilmesinin yıl dönümü ile ilgili birçok söz duyuldu. Büyük bir miting yapılmış oldu. Bir ayrıntıya dikkat etmek isterim. Moskovadaki mitinge ortalama 200 bin kişinin katılmış olduğu bildirildi. 100 bini sokaklarda, ortalama 95 bini stadyumda. Ortalama olarak aynı sayıda Rus askeri Ukraynanın işgaline katıldı. Moskova’daki o stadyumda 14 bin ölü, on binlerce yaralı ve sakat kalan insanları hayal edin. Bu savaşın bedeli 3 haftadan fazlası. Cenk bitmeli. Ukrayna’nın önerileri masada diye konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir