MÜSİAD Genel Başkanı: 300 milyar dolar ihracat hedefine en kısa sürede ulaşacağız

Programda konuşan Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Yoğun öğrenci karşı, üretim ve ihracatı aksatmamak adına alternatif çözümler üreten, güvenilir bir üretici olarak değişik pazarlarda yer alma stratejileri geliştiren sanayicilerimizin desteğiyle; 300 milyar dolar ihracat hedefine en kısa sürede ulaşacağımıza inancımız tam. İhracatımızın kalıcı bir halde artış kaydetmesi, dış tecim fazlası veren bir ülke niteliğine kavuşmamız ve sürdürülebilir bir gelişme için; Avrupadan Amerikaya, Asyadan Afrikaya tüm olası yeni ihracat pazarlarına talibiz dedi.

2023 HEDEFİ İÇİN 40IN ÜZERİNDE NOKTADA SEFERBERLİK

Genel Başkan Asmalı, Türkiyenin 2023 yılı hedeflerini gerçekleştirmek adına aralarında büyükşehirlerin de bulunmuş olduğu 40ın üstünde noktada yatırım seferberliği başlattıklarını da söylemiş oldu. MÜSİAD üyelerinin ilk etapta 20 milyar liralık yatırım projesini hayata geçirdiklerini belirten Genel Başkanı Mahmut Asmalı şu şekilde konuştu:

* Samsunda 7.6 milyar lira, Adanada 4 milyar lira, İzmirde 1.6 milyar lira ve Sakaryada ise 660 milyon liralık yatırım projelerine imza atıldı. 20 milyar lirayı gören ilk etap yatırımıyla toplamda 25 bine varan ilave istihdam oluşturulacak.

Anadolu Üretim ve Yatırım Hareketinin bu aşamada hem iş gücü piyasasını hareketlendireceğini hem de bölgesel kalkınmayı destekleyeceğini ifade eden Asmalı, Türkiyenin 81 ilinin de üretim ve ihracat odaklı stratejik ilerleme hamlesini güçlendirecek bir yatırım projeksiyonu çerçevesinde ilerleyeceğiz. Başlatmış olduğumuz Anadoluda Üretim ve Yatırım Hareketi neticesinde, 1 milyar dolarlık ihracatı aşan illerimizin sayısını ise 30 çıkarmayı hedefliyoruz dedi.

YENİ STRATEJİK EYLEM PLANI

Yeni dönem projeksiyonlarına yön veren stratejik fiil planından bahseden Genel Başkan Asmalı, 7 maddeyi şöyleki sıraladı:

* G-20 ülkelerinin tamamında MÜSİAD ofislerinin güçlendirilmesi ve ticari diplomasinin artırılması, Arap İş adamları İrtibat Ofisinin kurulması, Yurt haricinde minimum bir MÜSİAD Expo Fuarının düzenlenmesi, MÜSİAD Internasyonal Tahkim Merkezinin kurulması, Mikro ihracatın desteklenmesi, bu doğrultuda her üyemizin lojistik, insan kaynakları, ödeme sistemleri şeklinde altyapı süreçlerinin güçlendirilmesi, Iktisat diplomasisi faaliyetleriyle büyükelçi ve ticari ataşelerin Anadoludaki iş insanlarıyla bir araya getirilmesi, MÜSİAD Tecim Ofisinin (MTO) kurulması.

MÜSİAD AYNI ZAMANDA BİR OKULDUR

Gömü ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, MÜSİAD bir okuldur. MÜSİADın gelişimi, duruşu, ortaya koyduğu performans Türkiyenin de son zamanlarda ortaya koyduğu performans ve savaşım alanlarıyla çakışmaktadır. Türkiye hep zorluklardan geçti. Şu anda ise Ramazan ayındayız. Birlik ve beraberlik olduğu, borçsuzun borçlunun yanında olduğu sürece bizlere hiçbir şey olmaz. Pandemide dünyanın küçücük bir köy bulunduğunu gördük. O zamanlar dükkanlar kapanacak, her şey fazlaca fena olacak şeklinde şeyler söylediler. Fakat biz adımlarımızı sağlam attık dedi.

TÜRKİYENİN KURUMSAL BAŞARISIDIR

Ramazan ayında sofralarda buluşmayı fazlaca özlediklerini belirten Numan Kurtulmuş ise MÜSİAD Türkiyenin kurumsal başarılarından biridir. Ek olarak en mühim istikrarlı iş insanları derneğidir. MÜSİADın varlığı ve yaptıkları Türkiyenin geleceği açısından iyimser olmamıza yetiyor. Türkiyenin çivisini dahi dışarıdan ithal etmiş olduğu zamanlarda; kendi yerli otomobilini üreteceğini, kendi yerli uçağını üretebileceğini, Türkiyenin uzay emek harcamaları yapabileceğini ve Türkiyenin küresel ekonomik yarışta öne geçebileceğine inanan insanoğlu bu mücadeleyi vermiştir. Türkiyeyi her alanda eğitimde, sağlıkta, teknolojide efendim yatırımda, internasyonal ilişkilerde hep biz önder ülke olarak görmeyi ve hep bu hayaller içinde olmayı rehber edindik. Eğer bu iddiamız olmasaydı bugün Türkiye bu noktaya gelmiş olmazdı. Eğer bu iddiası olmasaydı MÜSİAD diye bir kurum da bugün bu noktaya gelmezdi. Dolayısıyla bu iddia hepimizi ayakta tutan, canlı tutan şeydir açıklamasını yapmış oldu.

TÜRKİYE GÜÇLÜ OLMAK ZORUNDA

Türkiye olarak yaşanmış olan krizlerin aşılacağına da değinen Numan Kurtulmuş şunları söylemiş oldu:

* Allahın izniyle ortaya koyacağımız örneklikle dünya milletlerime de rehberlik edeceğiz. Bugün, kendi ulusal müdafa sanayisinde yüzde 80ler seviyesine gelmiş olmamız ve Türkiyenin pandemiyle mücadelede Dünya Sıhhat Örgütü tarafınca örnek gösterilen bir ülke olması süratli ve yaygın kalkınma bakımından örnek teşkil ediyor.

* Önümüzdeki on yıllarda dünyada çatışmalar olacak. Su, enerji ve besin krizleri olacak. Buna dördündü olarak da siber güvenliği ekleyeceğiz. Bu da dünyada yüksek tansiyonun yaşanmasına niçin olacak. Tam da burada Türkiye fazlaca kuvvetli olmak zorundadır. Ikimiz de bu durumda Türkiyenin konumunu daha da güçlendireceğiz. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir