Murat Bakan, İGA hakkındaki çarpıcı iddiaları sordu

İzmir Milletvekili Murat Bakan, TBMM Başkanlığına verdiği sual önergesinde İstanbul Havalimanını işleten İGA şirketiyle ilgili çarpıcı iddiaları gündeme getirdi.

Murat Bakanın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafınca cevaplandırılması istemiyle hazırladığı önergede şu ifadelere yer verildi:

 Cumhurbaşkanı tarafınca alınan bir kararla, İstanbul Havalimanını işleten şirketlere üç yıl ilave işletme süresi verildiği, bu üç yıl süresince İGAnın ödemesi ihtiyaç duyulan senelik 900 milyon Euro olmak suretiyle toplamda 2 milyar 700 milyon Euro kira gelirinin alınmayacağı ve üç yıl süresince DHMİ tarafınca İGAya senelik 275 milyon Euronun işletme gideri olarak ödenmesinin sağlandığı iddiaları bulunmaktadır.

Bununla beraber İstanbul Havalimanının yapımı aşamasında DHMİ ile İGA içinde imzalanan yapım sözleşmesine aykırı olarak pist kotlarının 30 metre düşürülerek yapımcı firmalara 1.3 milyar dolar haksız kazanç sağlandığı, ek olarak meydana getirilen mevcut 3 pistin de sözleşmede belirtilen standartlarda ve uzunlukta yapılmayarak bu yolla da milyonlarca dolar haksız kazanç elde edilmiş olduğu kamuoyuna yansımıştır.

İMTİYAZLARIN GEREKÇESİ NEDİR 

İzmir Milletvekili Bakan şu soruları yöneltti: 

1- İstanbul Havalimanını işleten şirketlere üç yıl ilave işletme süresi verildiği, bu üç yıl süresince İGAnın ödemesi ihtiyaç duyulan senelik 900 milyon Euro olmak suretiyle toplamda 2 milyar 700 milyon Euro kira gelirinin alınmayacağı ve üç yıl süresince DHMİ tarafınca İGAya senelik 275 milyon Euronun işletme gideri olarak ödeneceği iddiaları doğru mu? Doğru ise kârı şirketlere ziyanı vatandaşlara yükleyen ve “şeffaflık” ilkesiyle bağdaşmayan bu karar iyi mi açıklanmaktadır?

2- Söz mevzusu şirketlere sağlanan imtiyazların öne sürülen nedeni nedir?

3- DHMİ ile İGA içinde meydana getirilen bir emek verme ile ihale şartları İGA lehine değiştirilerek sözleşme ile yapım sorumluluğu İGAya ilişik olan başta yeni pistlerin ve yapılması ihtiyaç duyulan  yeni uydu terminal binası benzer biçimde milyarlarca Euro tutarındaki yatırımın İGAnın yapmış olduğu fizibilite çalışmalarına bakılırsa yapılmasına  gerek olmadığı kararlaştırılarak  bunun  imza aşamasına geldiği iddiaları doğru mu?

4- Proje kapsamında yer edinen AirPort City için İGA tarafınca kurulan şirkete sözleşmede aksi yargı olması durumunda 49 senelik hak devri yapılacağının da kararlaştırıldığı iddiaları doğru mu?

5- İstanbul Havalimanının hisselerinin Katar yada Birleşik Arap Emirlikleri’ne satılması yönünde herhangi bir emek verme yapılmakta mıdır?

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir