Muhtara pankartlı tepki: İkizköy satılık değil

Muğla’nın Milas ilçesinde ortalama 300 gündür Yeniköy Kemerköy Enerji A.Ş.’nin Akbelen ormanları ve zeytinlik alanlarda maden ocağı açmasını engellemiş olan İkizköylüler bugün köy meydanında termik santral adına toplantı halletmeye çalmış olduğu belirtilen İkizköy Muhtarı Muhsin Bilge’ye sert tepki gösterdi.

TOPLANTI İLGİ GÖRMEYİNCE YAPMADILAR

Muhtar Bilge’nin düzenlemiş olduğu toplantıya oldukca azca şahıs katılırken, İkizköy Çevre Platformu üyeleri ve köylüler ellerinde “İkizköy satılık değil” pankartı ile toplantıyı protesto etti. Muhtar Bilge toplantıyı yapmadan alanı terk etti.

İkizköy Çevre Platformu Sözcüsü aktivist Deniz Gümüşel yapmış olduğu açıklamada İkizköylülerin üç senedir satmadığı ziraat arazilerini almak için santral yönetiminin yeni bir atağa geçtiğini belirterek “İkizköy Muhtarı Muhsin Bilge aracılığı ile köylülere ulaşmaya ve pazarlık halletmeye çalışan şirkete İkizköylüler cevabı toplantıya katılmayarak verdiler. Muhtar, dün (3 Mayıs Salı) akşam üstü köy camisinden hoparlörle meydana getirilen anonsta, bugün saat 12de köy meydanında kamulaştırma ile ilgili bir toplantı yapacağını duyurdu. Toplantı saatinde köy meydanında yalnız İkizköyde yaşamayan fakat arazileri bulunan 3 aileden  ve muhtarın akrabalarından oldukca azca bir katılımın olduğu gözlendi” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARIMIZIN VE TORUNLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN KÖMÜRE DUR DEMELİYİZ

Gümüşel, İkizköy Çevre Komitesi temsilcilerinin ellerinde İkizköy satılık değildir pankartı ile meydana geldiğini, muhtarın da sinirlenerek toplantı yapmayacağını söylediğini söyledi. Gümüşel açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

* Komite temsilciler ise direkt toplantıya gelen minik grupla konuşarak, niçin arazileri satmak istemediklerini ve mücadelelerini söyledi. Artık İkizköyde oturmasanız da bu topraklar hepimizin.

* Burada kömür madeni ve santral işletildikçe hiçbirimiz buranın niçin olduğu tozdan, hastalıktan, iklim değişikliğinden muaf değiliz. Bu kömür belası hepimizin yaşamını etkiliyor.

* Evlatlarımızın ve torunlarımızın geleceği için kömüre dur demeliyiz. Bu topraklar, bu ağaçlar hepimizin, zeytinler hepimizin kutsalı. Korumak borcumuz.

Muhtarın, şirket adına pazarlık yapmak için düzenlemiş olduğu toplantı ise protestolar sebebiyle yapılamadı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.