Muharrem İnce’den ittifak açıklaması

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, partisinin Bursa Yıldırım İlçe Başkanlığının düzenlemiş olduğu iftar programında iktidara yüklendi.

KULLANDIĞIMIZ SU TORUNLARIMIZIN

Konuşmasında ilk olarak su problemine dikkat çeken İnce, Su fakiri bir ülke olacağız. Bugün yeraltında ki suyun yüzde 85ini kullandık. Bu yeraltındaki su bizim değil, torunlarımızın. Bugün oy verirken, yeraltındaki suyu kullanırken, unutma ki çocuğunun suyunu kullanıyorsun. Sen bugün rahat edeceksin fakat torunun yarın zahmet çekecek dedi.

KENDİ KENDİNE YETEN ÜLKE İDİK YAZIK GÜNAH

İlkokulda okumuş olduğu yıllarda öğretmenlerin, Türkiye kendi kendine yeten yedi ülkeden biri bulunduğunu söylediklerini hatırlatan İnce, şu şekilde konuştu;

* Bugün Ukrayna-Rusya harpte biz vapur yolu gözlüyoruz. Vapur yolu. Ukraynadan gemiler yola çıkmış ayçiçek yağı getirecekmiş, kömür verecekmiş, buğday verecekmiş.

* Yazık günah. Dünyada 7 tane ülke var. Buğdayın anavatanı Türkiye. Rusyadan buğday alan ülke hâline geldik. Ayçiçeğinin bizdeki kadar olan adı var mı acaba. Ayçiçeği dersin, çiğdem dersin, aydın dersin. Bu kadar adı olan yiyecek bir nebat bu topraklara ilişkin bizlere ilişkin. Fakat ne yazık ki buna muhtacız. Zira ziraatçıyı öldürdü bu hükümet. 20 yılda perişan etti.

ENERJİDE DIŞA BAĞIMLIYIZ

Enerji mevzusuna da değinen İnce, Enerjimizin yüzde 70inden fazla dışa bağımlıyız. Doğalgaz da yüzde 99 dışa bağımlıyız. Aldığımız taş kömürünün yüzde 45ini Rusyadan alıyoruz. Mazot dışarıdan, benzin dışarıdan diyerek iktidarın dışa bağımlı politikalarına tepki gösterdi.

ERDOĞAN 20 YILDA HEPİMİZİ FAKİRLİKTE EŞİTLEDİ

Ekonomideki fena gidişat için iktidarı hedef alan İnce sözlerine şu şekilde devam etti:

* Tayyip Erdoğan, 20 senenin sonunda bir şey yapmış oldu. Hepimizi eşitledi. Iyi mi eşitledi biliyor musunuz; fakirlikte eşitledi. Ben Türkiyede Trabzona gittiğim de, yurttaş bana başka bir şey söylerdi. Artvine gittiğimde başka bir şey söylerdi.

* Erzuruma gittiğimde başka, Edirneye gittiğimde başka, Diyarbakıra gittiğimde bir şey söylerdi. Şu anda hangi vilayete gidersem gideyim hepimiz domates, biber, patlıcan, ayçiçek yağı, ekmek, mazot, benzin, yaşam pahalılığını söylüyor.

* Uzun seneler milletvekilliği yapmış birisiyim. Milletvekili emeklisiyim. Minik çocuğum yok, okuttuğum çocuğum yok, evim kira değil. Asgari ücrette geçinip kirada oturanları düşünemiyorum. Hesap kitap yapıyor hepimiz.

* Evvelde fakirler yapıyordu, şimdi zenginler de yapıyor. Korkuyorlar işini kaybetmekten. Hepimiz korkuyor. Kimse geçirmiyor. Fakat beylerin, tadı tıkırında. Bin 200 odalı sarayında.

O SİZDEN BİRİ DEĞİL ARTIK

Sizi 20 yıl öncesine geri döndüreyim diyen İnce, şunları söylemiş oldu:

* İlk seçildiğimde 38 yaşlarında milletvekili oldum. Meclise yemin etmeye gittik. Genel Başkanın odasında oturuyoruz. Erdoğan milletvekili olmadı o vakit. Ilkin Abdullah Güldü başbakan. Erdoğan kürsüye çıktı Parti Genel Başkanı olarak. Aynen şu şekilde dedi, Benim milletvekillerim lojmanda oturmayacak. Satıyoruz lojmanları millette alkışladı. Oysa milletvekili lojmanı bence lüzumlu bir şey.

* Bir kere yeniden milletvekili seçileceğini bilmiyorsun. Ne kadar kalacağın belli değil. İki milletvekili olan adam ev sahibi ile uğraşır mı. Otursun orada fakat parasını da ödesin devlete. Lojmanları satıyorum dedi. Ben dedi, gidiyorum subay evlerinde bir apartman dairesinde oturacağım dedi. Hepimiz de alkışladı.

O PAHALI KRAVATLAR TAKIYOR, BEYAZ ÇAY İÇİYOR, SMOOTHİE İÇİYOR

* Ha evet oldukca güzel hareketler. Artistik güzel. Şov hareketler. Sonrasında ne yapmış oldu Erdoğan. Milletvekilleri lojmanlarını satacağım diye yola çıkan adam, kendisine saray yaptırdı, saray. Bir tane mi hayır. İstanbula gidiyor Dolma Bahçe Sarayı. Bitlise gidiyor Ahlattaki saray. Marmarise gidiyor yazlık saray.

* Eğer ülkeyi yönetenler zenginleşiyorsa o millet fakirleşiyor anlama gelir. Erdoğan, sizin bildiğiniz Erdoğan değil artık. Erdoğan, kenar mahallede büyümüş, imam hatip lisesinde okuyan, bolca paça pantolonlar giyen Erdoğan değil artık. O pahalı kravatlar takıyor. Sizin şeklinde Rize çayı içmiyor, beyaz çay içiyor. O sizin şeklinde mercimek çorbası içmiyor. Ejder Meyveli Smoothie içiyor. O sizden biri değil artık.

MUHALEFET SESLENİYORUM, SİZİ DESTEKLEYECEĞİZ

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura gitmesi durumunda, Cumhur İttifakı’nın karşısında olan talibi destekleyeceklerini belirten Muharrem İnce, şu şekilde konuştu:

* Parlamenter sistem, eski sistemde oy bölmesi olurdu fakat biz bu seçime başkanlık sistemiyle gireceğiz. Başkanlık sisteminde oy bölmesi diye bir şey olmaz ki. Birinci turda Erdoğan alıyorsa yapılacak bir şey yok alıyor esasen.

*Alamıyorsa kanun esasen o şekilde diyor, kim birinci ikinci ise seçime onlar girebilir. Biz diyelim birinci ikinci olamadık, üçüncü beşinci olduk diyelim. Birisi Erdoğan, öbürü kimse onu destekleyeceğiz. Bu kadar rahat, niçin bölücü oluyormuşuz.

* O vakit ben muhalefete sesleniyorum, ben size Memleket Partisi adına söz veriyorum. Biz olamazsak birinci ya da ikinci, siz olursanız, ben söz veriyorum destekleyeceğiz sizi. Peki siz söz veriyor musunuz, beni destekleyecek misiniz?

“İTTİFAK YAPILABİLİR”

Siyasette ittifakların yapılabileceğine değinen İnce, şu ifadeleri kullandı:

* Oturursun masaya, ‘Bir yılda 10 bin yurt yapacağız, köylüye mazotun on lirasını biz vereceğiz, emeklilere yılda iki maaş ikramiye vereceğiz, ev kadınlarının sigorta primini destekleyeceğiz, yargı düzenini değiştireceğiz, kamu ihale kanunu rekabete açık hale getireceğiz, EYT’lilerin sorununu çözeceğiz’ diye yazarsın. Kaç parti katıldı, 6 mı?

* Hepimiz imzalar, adayımız Ahmet, Mehmet, Ayşe der, elinde metinde var. O şekilde çıkarsın milletin karşısına. Ben,  ‘Devamlı toplanıyorsunuz netice yok, o vakit her gittiğiniz evde bir minik altın bırakın da altın günü yapın’ dedim. O yüzden bana kızıyorlar.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.