Muharrem İnce: Siyasi partilere seçim yardımı yapılmasın

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, İstanbul Bağcılar’da ilçe örgütünün dayanışma toplantısına katıldı. Toplantının peşinden ise Genel Başkan İnce, Beyoğlu ilçe binasını hizmete açtı.

Görüşmede yapmış olduğu konuşmada iktidarı eleştiren Muharrem İnce, “Ne yapacağız? Devlete olan itimatı tekrardan kuracağız. Bizim iktidarımızda Merkez Bankası’na güvenilecek. Merkez Bankası bağımsız olacak. Merkez Bankası başkanı Cumhurbaşkanından yönerge almayacak. Bizim iktidarımızda TÜİK’in verilerine hepimiz güvenecek. Dünyada Türkiye kadar Merkez Bankası başkanı değiştiren ikinci bir ülke yok. Bunu kurumsal hala getireceğiz. Bağımsız bir yargı oluşturacağız. Bu yargı düzenini kurmadan olmaz” dedi.

‘DERİN BİR EKONOMİK KRİZ VAR’

“85 milyona sesleniyorum” diyen İnce, “Derin bir ekonomik kriz var mı? Var. Dolar 15 lira, mazot 20 liranın üstünde. Peynir almaya giderken fazladan para alman lazım yanına, markete giderken artabilir. Bu şekilde bir ortamda trilyonlarca lira siyasal partilere seçim yardımı olarak verilecek. Bu sefer siyasal partilere seçim yardımı yapılmasın. O paralar fukara fukaraya verilsin” ifadelerini kullandı.

‘HODRİ MEYDAN’ DİYEREK SESLENDİ

Tv kanallarına seslenen İnce, “Siyasal parti genel başkanları televizyonlara çıkacak. Iyi mi Ecevit, Demirel, Erbakan, Türkeş, Mesut Yılmaz hep çıktılar, tartıştılar. Yine bağcılardan sesleniyorum: Meydan okuyorum. Hangi tv kanalı isterse ben buradayım” dedi.

GIDA PROBLEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Besin problemi yaşandığını belirten İnce, “Utanılacak bir şeyden gurur duyuyorlar. Rusya limanından gemiler yola çıkmış ayçiçeği, buğday geliyormuş. Savaşan iki ülkeden ayçiçek yağı, buğday alıyorsun. Buğdayın ana vatanı Türkiye. Dışarıdan ithal ederek olmaz” dedi.

Ekili alanların azaldığını söyleyen İnce, “Her geçen gün ekili alanlarımız azalıyor. Türkiye Cumhuriyeti 23 milyon ton buğday tüketiyor. Ne kadar üretiyoruz? 19 milyon ton. Tarlalar boş duruyor, ziraatçi perişan. 4.70’ten süt alıyoruz. 1 lira zam yapmış şimdi” diye konuştu.

SORUN MARKETTE DEĞİL, SORUN TARLADA

Mazotun bir yılda yüzde 200 arttığını, elektriğin yüzde 90 arttığını, devletin verdiği ziraat desteğinin ise yüzde 25 arttığını kaydeden İnce şunları söylemiş oldu: “Erdoğan diyor ki: ‘Ey marketler’, ‘Ey stokçular’ Zabıta gönderiyor, polis gönderiyor. Mesele marketteymiş, o şekilde konu alıyor. Karşıcılık ne yapıyor? Mektup yazıyor marketlere, ucuza ver. İkisi de durumu kavrayamamış. Mesele markette değil, mesele tarlada.”

İKTİDARI DA MUHALEFETİ DE ELEŞTİRDİ

İktidar ve muhalefete eleştirilerde bulunan İnce, “2021’de Türkiye yüzde 11 büyüdü fakat ziraat 2,2 küçüldü. Bunu derhal büyütmemiz lazım. Bunu büyütmezsek, yarın aç kalacaksın anlama gelir. Su sorununu çözmezsek, kuraklıkla beraber 5 yıl sonrasında ciddi problemler olacak. Bir başka sorun, zelzele. Tedbir almak lazım. Bizim derdimiz seçim değil. Memleketimiz, çocuklarımız, geleceğimiz. Onun için proje üretiyoruz. Aslına bakarsak bakarsanız, bu iktidar bu muhalefetten, bu karşıcılık de bu iktidardan oldukca memnun. Bir tanesi çıkıp da ‘Erdoğan Cumhurbaşkanı benim, seni oradan ben indireceğim diyemiyor’” şeklinde konuştu.

Muharrem İnce, Bağcılar’da partililerle buluşmasının peşinden ise Beyoğlu ilçe binasının açılış törenine katıldı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir