Muharrem İnce, Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa kimi destekleyeceğini açıkladı

Memleket Partisi Genel Başkanı İnce, katılmış olduğu tv programında soruları yanıtladı. 6lı masaya eleştiriler yönelten İnce, Cumhurbaşkanlığı seçimi mevzusunda görüşlerini deklare etti. İnce, açıklamasında şunları söylemiş oldu:

İMAMOĞLUNUN GEZMESİ BÜYÜK RİSKTİR

* 58 yaşındayım. Bir kurban bayramında askerdeydim. Onun haricinde tüm Ramazan ve kurban bayramlarında arefe akşamı babamın evindeydim. Ben bu şekilde yaşıyorum. Çifte standart yapmamak lazım. Erdoğan da belediye başkanıyken Türkiyeyi geziyordu.

* Sayın İmamoğlunu eleştirenler Erdoğanı eleştirmiyorsa, ya da tersiyle bu doğru değildir. Ya ikisini birden eleştirin ya hiçbirini eleştirmeyin. Belediye başkanının gezmesi, hangi gazeteciyi çağrı edeceği kendi bileceği bir iş.

* Fakat şunu söyleyeyim, gezmesi büyük risktir. İstanbulda sel, yangın, zelzele olur. Büyük risktir. Takdir kendisine aittir.

PARTİMİZİN ADAYI İÇİN SANDIK KOYACAĞIZ

* Gerçekleri tartışamıyoruz Türkiyede. Öncesinden siyasal partilerin genel başkanları televizyonda karşılıklı görüşlerini anlatırlardı. Cumhurbaşkanının iyi mi seçileceği belli. Anayasa, yasalar ortada. Peki Cumhurbaşkanı adayının iyi mi olacağı belli mi? Belli değil.

6LI MASADAN UZLAŞI ÇIKMAYACAK

* Ben 6lı ittifaktan uzlaşı çıkacağından inanmıyorum. Biri kamulaştıracağız diyor, diğeri bu çağda kamulaştıramazsın diyor. Biri Suriyelileri yollayacağız diyor, diğeri gönderemezsin diyor. Ergenekonda birisi dosyayı tekrardan açacağız diyor, diğeri ertesi gün rahmetli Ali Tatarın eşine ziyaretine gidiyor.

* Laiklik mevzusunda tek kelime konuşamıyorlar. Eğitimi tarikatlara, cemaatlere bırakacaklar mı, bırakamayacaklar mı tek kelime edemiyorlar. Biz Memleket Partisi olarak bırakmayacağız. Eğitimi bilimsel laik bir hale getireceğiz. Suriyelileri yollayacağız.

* Bir başka örnek cemevlerini yazamıyorlar. Atatürkü tartışacak mısınız, tartışmayacak mısınız? Sözde Ermeni soykırımını tanımıyorum diye yazacaksınız. Uzlaşma metnine zamanı gerçekler diye yazamazsınız.

SEÇİMDE İKİNCİ TUR SORUSUNA YANIT: KILIÇDAROĞLUNU DESTEKLERİM

* Demokratik yollarla, sandıkla gitmesini isterim. Erdoğan bitkin. Artık bitkin, Türkiyenin sorunlarını çözemez. Fakat tek hikayemiz Erdoğanı göndermek olursa onu gönderirsin fakat kendin de kısa sürede gidersin. Onun için eğitim, Suriyeliler, laiklik, yolsuzluk, kamu ihale kanununda anlaşmak lazım.

İnce, Siz aday oldunuz fakat ikinci tura kalamadınız diyelim bir senaryo çerçevesinde. Ve iki aday kaldı. Birisi Cumhurbaşkanı Erdoğan, birisi de oldukça olmak istediği ve olacağı konuşuluyor, CHP lideri sayın Kılıçdaroğlu. Bu koşulda ne yaparsınız? Parti olarak kimi desteklersiniz? sorusuna da Doğal ki Kılıçdaroğlunu desteklerim. Fakat ben kalırsam onlardan da destek beklerim. Artık Erdoğanın Türkiyeye vereceği artık bir şeyi kalmadı yanıtını verdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir