Muğla Tabip Odası: Meslektaşımıza sosyal medya aracılığıyla linç kampanyası yürütülüyor

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 14 Mart Tıp Bayramında Uzman Çavuş A.A. (32) tarafınca acil serviste saldırıya uğramış olduğu iddiasıyla Dr. Tahir Tarımerin (26) şikayetçi olmasının arkasından yeni iddia da peşinden gelmişti. Yeni iddiaya bakılırsa hastane içindeki kamera kayıtlarında saldırının doktorlar tarafınca gerçekleştirildiği ileri sürüldü. Gelişmelerin arkasından, vakayla ilgili Muğla Hekim Odası yazılı izahat yapmış oldu.

ESEFLE KINIYORUZ

Yaşanmış olan sertlik vakasıyla ilgili, doktora yönelik bir linç kampanyasının toplumsal medya vasıtasıyla yürütüldüğünü ileri devam eden Muğla Hekim Odası’nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

* Meslektaşımıza toplumsal medya vasıtasıyla başlatılan linç kampanyasını esefle izliyoruz. TBMM yasama komisyonlarında ‘Sağlıkta Sertlik’ ile ilgili görüşmelerin olduğu bir dönemde bu saldırıların olması ek olarak düşündürücü olduğu benzer biçimde adli ve yönetimsel mercilere yansımış olan bu vakada sürecin takip edeni olduğumuzun bilinmesini isteriz.

* Sağlıkta sertlik hem toplumun sağlığı hem de kendi sağlığımız için büyük bir tehdittir ve bununla savaşım edilmesi gereklidir. Verilerimize bakılırsa sağlıkta sertlik sonucu yaşamını kaybeden 13 meslektaşımız bulunmaktadır.

* Günde minimum 30 sözel, 10 fizyolojik şiddetle karşılaştığımız, hekimlerin yüzde 84ünün minimum bir kere şiddete maruz kalmış olduğu emek harcama koşullarımızda; sağlıkta şiddete uğrayan tüm meslektaşlarımızın bundan ilkin yanında olduğumuz benzer biçimde bundan sonrasında da yanında olacağımız açıkça bilinmelidir.

SAĞLIKTA ŞİDDET ARTIK HER MECRADA

Sağlıkta şiddetin artık yalnız emek harcama alanlarıyla sınırı olan kalmayıp, medya üstünden, dizilerde, filmlerde, toplumsal medya mecralarında da olduğuna dikkat çekilen açıklamanın devamında şöyleki denildi:

* Biz hekimler ve sıhhat çalışanları kadar basın emekçilerinin de etik sorumlulukları bulunmaktadır. Son yaşanmış olan vakada da taraflardan birisinin adı baş harfleriyle verilirken; hedef gösterir benzer biçimde meslektaşımızın tüm adı paylaşılması kabul edilemez.

* Iyi mi edinildiği bilinmeyen ve vakayla ilgili kamu mercilerinin elinde bulunan görüntü kayıtlarının önlem sonucu olmadan, kaydın ne kadarının paylaşılmış olduğu bilinmeden haberleştirilmesi yansız habercilik anlayışı ile örtüşmemektedir.

* Görüntülerin bir kısmının paylaşılması da tarafgir ve hedef gösterir kalite taşımaktadır. Nitekim yaşanmış olan linç kampanyası da bunun sonucudur.

* Yaşanmış olan vakayla ilgili Muğla Hekim Odamız 18 Mart’ta İl Sıhhat Müdürlüğü ile görüşmüş olup 21 Mart’ta da Muğla Valiliği ile görüşecektir.

* Adli ve yönetimsel sürecin devam etmiş olduğu bu vakayla ilgili kamuoyunu kışkırtan, yönlendiren tüm yaklaşımlardan hızla vazgeçilmelidir.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI: İNCELEME SÜRÜYOR

Öte taraftan 17 Mart Perşembe günü Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ender Yağcı imzasıyla basın kuruluşlarına şu izahat yapılmıştı:

* 14 Mart tarihinde saat 23:45 sıralarında Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesine apandisit ağrısı şikayeti ile gelen Jandarma mensubu A.A. ile acil serviste görevli tabip T.T. içinde, uygulanacak tedaviye ve tedavi evrakının verilip verilmeyeceğine ilişkin yaşanmış olan münakaşa esnasında şüpheli A.A.nın müşteki T.T.ye yönelik ‘Kamu görevlisine hakaret, kasten yaralama ve mala zarar verme’ suçlarını işlediği iddiasıyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturma esnasında, vaka mahallinin {güvenlik kamerası} kayıtları getirtilerek detaylı şekilde incelenmiştir.

* Dosyadaki tüm deliller ile beraber değerlendirildiğinde, şüpheliye isnat olunan suçların nitelik ve mahiyeti ile mevcut kanıt durumu, bilhassa {güvenlik kamerası} kayıtları dikkate alınarak şüpheliye adli denetim hükümlerinin uygulanması uygun görülmüştür. Söz mevzusu soruşturma titizlikle yürütülmektedir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir