Moldova’nın eski Cumhurbaşkanı Dodon gözaltına alındı

Moldovanın eski cumhurbaşkanı Igor Dodon, evine ve bir takım başka hususi adrese meydana getirilen baskının peşinden yolsuzluk şüphesiyle gözaltına alındı. Moldovanın ana karşıcılık bloğunda yer edinen Rusya yanlısı Toplumcu Partinin lideri 47 yaşındaki Dodon’un, 72 saat gözaltında tutulacağı açıklandı.

Dodon, hakkında yolsuzluk, vatana ihanet, yasadışı zenginleşme ve yasadışı parti finansmanı iddialarıyla oluşturulan soruşturmanın devam etmiş olduğu aktarıldı. Savcılık, 18 Mayısta, Moldova Demokrat Partisinin eski lideri oligark Vladimir Plahotniuctan 2019’da rüşvet almış olduğu şüphesiyle Dodon hakkında soruşturma başlatmıştı. Plahotniuc o zamandan bu yana sürgünde ve ABD yaptırımları altında.

ŞÜPHELİ BİR KİŞİ BELGELERİ YUTMAYA ÇALIŞTI

Savcılık tarafınca meydana getirilen açıklamada, arama emri dahilinde toplam 10 bina ve 3 arabanın arandığını ve büyük oranda para ve lüks eşyaya el konulduğu anlatılarak, Aramalar esnasında, bir kişi evinde bulunan ve ortalama 700 bin euro tutarındaki gayrimenkulün alım-satım işlemlerini doğrulayan belgeleri yutmaya ve imha etmeye çalıştı denildi.

DODON, RUS YANLISI OLARAK BİLİNİYOR

Dodonun partisi şu anda Moldova parlamentosundaki 101 sandalyenin 22sini denetim ediyor ve şu anda komünist partiyle koalisyon halindeyken, ülkenin Batı yanlısı ve Rusya yanlısı grupları, Rusyanın Ukraynayı işgalinden bu yana giderek daha çok bölündü.

Dodon, Moldova’da 2016-2020 tarihleri içinde Cumhurbaşkanı olarak vazife almıştı. Dodon’un gözaltına alınmasının peşinden başkenti Kişinevdeki parlamento binasının önünde toplanan düzinelerce Dodon destekçisi hükümetin istifasını talep etti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir