Mobil bankacılık dolandırıcılarından 10 milyonluk vurgun

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca verilen talimatlar doğrultusunda görevliler tarafınca “Bilişim Sistemlerinin Kullanılması Suretiyle Hırsızlık” vakası ile ilgili operasyon düzenlendi. İnternet üstünden zararı olan yazılım üstünden telefonlarda kullanılan mobil bankacılık işlemlerine erişim elde eden şüpheliler banka kart numaralarını kopyalama yöntemi (CLI Manipülasyonu) olarak tabir edilen sistem ile kopya numaralardan mağdur vatandaşlara telefon ile ulaşmış olduğu tespit edildi.

Kendilerini bankacı olarak tanıtan ve güvenlerini kazandıktan sonrasında mağdurlara ilişik banka SMS şifrelerini temin ettikleri anlaşıldı. Arkasından bu şifreler ile şüpheliler kendi telefonlarına kurmuş oldukları mobil bankacılık uygulamalarıyla mağdurlara ilişik banka hesaplarından elde ettikleri kabahat gelirlerini şüpheliler başka hesaplara aktardıkları ortaya çıktı.

10 MİLYON TL DOLANDIRDILAR

Şüpheliler mağdurlardan elde ettikleri kabahat gelirini gizlemek ve tespitini önlemek maksadıyla derhal bir kısmını yurt dışı kripto para borsalarına, kalan kısmını ise İstanbul ve Gaziantep’te bulunan değişik kuyumcu firmalarından altın alımı yaptıkları, bu yöntemle Türkiye genelinde yalnız 3 aylık dönem içinde ortalama 10 milyon TL’lik dolandırıcılık yaptıkları tespit edildi.

7 KİŞİ TUTUKLANDI

Görevliler tarafınca meydana getirilen araştırmalar neticesinde, vakaya karıştığı tespit edilen şüphelilerin yakalanması için İstanbul, Mersin, Konya ve Muğla illerinde düzenlenen eş zamanlı operasyonlar neticesinde 9 şüpheli yakalandı.

Dosyada 2 şahsın benzer suçlardan cezaevinde tutuklu olduğu tespit edildi. Görevliler tarafınca meydana getirilen aramalarda, vakalarda kullanılan başta banka kartları, cep telefonları, sim kartlar ve bilgisayarlar ele geçirildi. “Bilişim Sistemlerinin Kullanılması Suretiyle Hırsızlık” suçundan adli makamlara sevk edilen şüphelilerden 7’si tutuklandı. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.