Minibüsçüler kontak kapattı

Gevaş’ta sabah saatlerinden itibaren servise çıkmayan minibüsçüler, durakta toplanarak seslerini yetkililere duyurmaya çalıştı.

Minibüsçüler adına bir izahat icra eden Birleşke Başkanı İhsan Turacı, amaçlarının halkı mağdur etmek değil, senelerdir yaşadıkları sıkıntıdan dolayı seslerini yetkililere duyurmak bulunduğunu söylemiş oldu.

KORSAN TAŞIYORLAR

Turacı, “Bizim Van merkezde bir yerimiz vardı sadece oraya gitmemize izin vermiyorlar. Şu anda otogarda bizlere yer verilmiş sadece burası şehir merkezine uzak olduğundan dolayı halkımız mağdur edilmiştir. Gevaş’ın bir mahallesinden 5 kişilik bir ailenin Van’a gidiş-gelişi 280 TL’ye mal oluyor. Bu da halkımız açısından büyük bir ekonomik sorundur. Ek olarak Akdamar ve öteki gezim yerlerine devamlı gezgin akını olan bir ilçede ulaşım problemininin olmaması lazım. Gene çevre illerden gelen minibüsler, bizim güzergahımızdaki yolcuları korsan taşıyorlar. Bunun da önüne geçilmesi lazım. Biz minibüsçüler, şehir merkezinden bir yer verilmeyene kadar kontak açmama sonucu aldık” dedi.

“STK VE SİYASİLERDEN DESTEK”

Bazı STK ve siyasal parti temsilcileri de birleşke binasına gelmiş olarak minibüsçülere destek verdi. Minibüsçülerin haklı davasında her daim yanlarında olacaklarını açıklayan Gevaş Şoförler Cemiyeti Başkanı Abdullah Yıldız, “Bir tek minibüsçüler değil tüm ilçe halkı olarak bu mağduriyeti yaşıyoruz. Senelerdir devam eden bu probleminin bir an evvel çözülmesini istiyoruz. Biz de minibüsçü kardeşlerimizin yanında olmaya ve onlara destek vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İhsan Yıldız da, “Gevaş Minibüsçüler Kooperatifinin bugün yapmış olduğu kontak kapatma grevine katılım sağlayıp, mesele ve sorunlarını dinleme olanağı bulduk. Bilhassa Van merkezde kendileri için ve yolcuların daha rahat erişebilecekleri bir yer tahsis edilmesini talep etmişlerdir. Bu suretle yolcuların fazladan kent içi araçlara para vermeyecek olmaları ve de kendileri yolcu çeşitliliğinden yararlanacak olmaları mühim. Esnaf arkadaşlarımızın problemlerine karşılıklı halkı da zor durumda bırakmayacak ve esnafımıza azca da olsa rahatlık sağlayacak bir çözümün olması için lüzumlu çalışmanın yapılması en mühim beklentimizdir. Karşılıklı olarak kimsenin mağduriyet yaşamaması ve bu sorunları bir an ilkin çözüme kavuşturulması dirimsel ehemmiyet arz etmektedir” diye konuştu. İHA

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir