Milyonlar çare bekliyor AKP-MHP frenliyor

CHP’nin Meclis’e getirmiş olduğu önergeler AKP ve MHP oylarıyla reddedilmeye devam ediyor. Dün CHP grubu ilk olarak sıhhat çalışanlarının sorunları için önerge verdi. Sağlıkçıların sorunlarının araştırılması ve alınması ihtiyaç duyulan tedbirlerin belirlenmesini istedi. CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, “TTB’nin verilerine gore 2012 senesinde 59 hekimin yurt dışına gitti. 2021 senesinde sayı 24 kat arttı. ‘Tükeniyoruz, geçinemiyoruz’ diyen hekimleri bir an ilkin süre kaybetmeden dinlememiz lazım. Hekimlerimiz ‘bıçak kemikte’ diyorlar; bu sese, bu çığlığa kulak verelim. Evet, mutsuzlar, yorgunlar, kırgınlar fakat her şeye karşın sistem hatalarını düzeltme ve daha iyi hizmet verme uğruna görevdeler. Gelin sağlıkçıların sorunlarını bir an ilkin tespit edelim” diye konuştu. CHP’nin verdiği önergenin direkt gündeme alınması önerisi, görüşmelerin peşinden AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

TEKEL DİZGİNLENMELİ

İkincisi ise CHP’li Çetin Osman Budak tarafınca ufak esnafı zincir marketler karşısında korumak amacıyla hazırlanan kanun teklifiydi. Hızla tekelleşen zincir marketlerin ufak esnafa yaşama şansı bırakmadığına dikkat çeken Budak, “Zincir marketlerin neredeyse 7/24 emek harcama düzeni var, çalışanlar zor koşullar altında. Zincir marketler hem esnafın hem imalatçının çanına ot tıkıyor, nefessiz bırakıyor. Bu tekel dizginlenmeli. Asla eğer olmazsa pazar günleri zincir marketlerin kapanması ufak marketlerin iş yapmasını elde edecektir” dedi. Bu kanun teklifi de TBMM Genel Kurulu’nda gene AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir