‘Millet bahçesi yapacağınıza şeker fabrikasını açın’

Samsun’un Çarşamba ilçesinde 2010 senesinde üretime ara veren Çarşamba Şeker Fabrikası’nın açılmaması tepkilere niçin oldu. İYİ Parti Grup Başkanvekili Alper Aydemir, AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin destek olmasını icap ettiğini belirterek “Betonlaştıran mega projelere, millet bahçelerine ödenek kabul eden Başkan Mustafa Demir niçin Çarşamba Şeker Fabrikası’na ödenek bulamıyor” dedi. Fabrikanın çalışabilmesi için ortalama 60 milyon liraya gereksinim duyulduğu açıklanmıştı.

‘Millet bahçesi yapacağınıza şeker fabrikasını açın’

1989 senesinde üretime başlamış olan Çarşamba Şeker Fabrikası, 2010 senesinde üretime ara verdi. Uzun süre üretim yapmayan fabrikanın, 2019 senesinde yeniden açılmasına karar verildi. Kısa sürede sonrasında da fabrikada yenileme ve bakım emekleri başlatılırken, bölgedeki çiftçilerde şeker pancarı üretmeye teşvik edildi.

Sadece her yıl açılacağı söylenen yapınak, gözden geçirme çalışmalarının başlamasının üstünden 3 yıl geçmesine karşın üretime başlayamadı. Fabrikanın üretime başlaması için ortalama 60 milyon liraya daha gereksinim duyulduğu açıklandı. Son dönemde yaşanmış olan şeker kıtlığına karşın fabrikanın açılamaması tepki çekti.

“NEDEN ÖDENEK BULUNAMIYOR?”

Büyükşehir Belediye Meclisi İYİ Parti Grup Başkanvekili Alper Aydemir, fabrikanın bölge ve Türkiye için stratejik bir öneme haiz bulunduğunu açıklayarak,

“Şeker Fabrikası üretime geçtiğinde işçi, pancarı üreten ziraatçi, ürünü taşıyan taşımacı kazanacak. Hayvancılıkla uğraşan besicilere kaba yem imkanı da sunarak, girdi maliyetlerinin düşmesine katkı sunacak.

Şehrin her yerine sıkıştırılan millet bahçelerine, betonlaşmanın artmasından başka şehrimize hiçbir katkı sunmayan mega projelere ödenek bulunuyorken, Çarşamba Şeker Fabrikası’na niçin ödenek bulunamamaktadır?” diye sordu.

Aydemir, Büyükşehir Belediyesi’nin üstüne düşen görevi yerine getirmesi icap ettiğini ve kentin milletvekillerinin de şeker fabrikasına haiz çıkması icap ettiğini dile getirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.