Mıknatıslı oyuncak yuttu ölümden döndü

İzmir’in Aliağa ilçesinde yaşayan iki çocuk sahibi muhasebeci Nurdan (38) ve Makine Mühendisi Ali Güler (39) çifti, oğulları Mete’ye “Zeka küpü” diye satılan, manyetik mıknatıslardan oluşan oyuncak aldı.

Geçtiğimiz 6 Mart’ta ağabey Mete bu oyuncakla oynarken ona kardeşi Cemre de katıldı. Mete, babasına Cemre’nin ağzına mıknatıs götürmüş olabileceğini söylemiş oldu. Cemre’nin de “yuttum” demesi üstüne çift kızlarını gözlem altına aldı. Bir tane mıknatıs yutmuş olabileceği ihtimali üstüne Cemre’nin dışkı kanalıyla bu mıknatısı çıkarabileceği düşünüldü, sadece ertesi akşamüstü Cemre’nin kusmaya başlaması ve karnının ağrıdığını söylemesi üstüne aile asla vakit kaybetmeden İzmir’e geldi ve Şehir Hastanesi’ne başvurdu.

Çekilen röntgende Cemre’nin birden fazla mıknatıs yuttuğu saptandı. Derhal ameliyata alınan Cemre’nin bağırsaklarından 5 mıknatıs çıkarılırken, bağırsağının delindiği belirlendi. Bağırsağının 10 santimetre kadarlık bir kısmı alınan Cemre, daha 2,5 yaşlarında ameliyat masalarıyla tanışırken, 5 gün yatmış olduğu hastaneden şifayla taburcu oldu.
İki buçuk saat devam eden ameliyatı gerçekleştiren İzmir Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Tunç Özdemir de, 1 yıl içinde mıknatıs yutan ikinci çocuk vakası ile karşılaştıklarını söylemiş oldu.

10 SANTİMETRE BAĞIRSAĞI ÇIKARMAK ZORUNDA KALDIK

Bu kazaların ölümcül sonuçlara yol açabildiğine dikkat çeken Doç. Dr. Özdemir, Cemrenin bağırsağından ortalama 10 santimetrelik kısmı almak zorunda kaldıklarını belirterek, “Hastayı gördüğümde şiddetli karın ağrısı vardı, kusuyordu. Daha önceki deneyimlerim dolayısıyla çoklu mıknatıs yuttuğu için aşağı yukarı ne işe yaradığını tahmin ettim. Çoğu zaman bağırsak tıkanıklığı ve bağırsak delinmesi tablosuyla karşılaşıyoruz.

Aileye kısa sürede ameliyat edilmesi icap ettiğini söyledik. İki buçuk yaşlarında bir çocuk için bağırsak tıkanıklığı ve delinmesi fazlaca ağır tablolardır. Yetişkinler için de öyleki; fakat 2,5 yaşlarında olunca fazlaca daha fena şekilde önümüze geliyor.

Ameliyatta tahmin ettiğimiz şeklinde 4 mıknatıs bir bağırsakta, 1 mıknatıs öteki bağırsakta dururken bunlar birbirlerini bulmuşlar. Çok da fazla kuvvetli mıknatıslar olduğundan aradaki iki bağırsak duvarı zaman içinde eriyip mıknatısların birbirine bağlanmasına niçin olmuş. Bir bağırsak kısmında 3 delik vardı. Ortalama 10 santimetre kadar bağırsağı çıkarmak durumunda kaldık, diğer yanda ise bağırsaktaki deliği onardık” dedi.

ÖLÜMCÜL SONUÇLARI OLABİLİR

Hastanın iyileşme süresinin 5 günü bulduğunu, damardan beslenip kuvvetli antibiyotikler verildiğini kaydeden Tunç, sözlerini şöyleki sürdürdü:
Ağızdan beslenebilir hale ulaşınca taburcu oldu. Bir kısım bağırsağını yitirmiş oldu. Büyük bir ameliyattı, şimdi oldukça iyi. Ortalama 24 saat içinde bağırsak delinmiş. Bağırsak bu şekilde bir organdır. Herhangi bir baskıya maruz kaldığında oranın damarları tıkanıp delinir. Aile acele farkına varmış ki karnının içinde ciddi bir enfeksiyon ve irin yoktu. Bu hastanın yatışını daha da uzatırdı.

Zamanında müdahale ettik, doğru ameliyat ile iyileşti. Ufak oyuncağın yutulması yada nefes borusuna kaçması ciddi sorunlardır. Oldukca kısa sürede ölümcül sonuçlara neden olur. Bağırsağa kaçan yabancı cisimlerin büyük kısmı çıkar, fakat birden fazla mıknatıs ve piller en korktuğumuz yabancı cisimlerdir. Pillerin kendisi bir tane bile olsa bağırsakta açılıp bağırsak delinmesine sebep olabilir.

Bir yıl içinde 2 olay gördük, bu yüksek bir sayı. Tahminimce bu oyuncak Türkiyede piyasaya yeni çıktı. En mühim uyarımız ufaklıklara yaşlarına uygun oyuncak verilmesi. Malum markaların oyuncaklarında kaç yaş için olduğu yazıyor. Aileler buna dikkat etmeliler. Bilhassa ufak evlatların oyuncağı ağzına götürme eğilimi vardır. Dikkatli olunmalı. Bu bir halk sağlığı problemi haline geldi.

ACI ÇEKTİ

Asla yoktan küçük kızı 2,5 saat devam eden bir ameliyat geçirmek zorunda kalan baba Güler, büyük korku yaşadıklarına vurgu yaparak, “Bu mıknatıslar aslına bakarsak ağabeyinin oyuncaklarıydı. Cemrenin de dikkatini çekmiş ve bir miktar kendi eline almış.

Ağzına götürdüğünü ağabeyi fark etti. Biz görmediğimiz için güvenli olamadık. Kolay kolay bir şey yutmaz diye kendisine sorduk, yuttum dedi. Fakat kimi zaman oyun için yönelttiğimiz sorulara yapmasa bile yaptım diye yanıt verebilir diye düşündük. Yuttuysa da 1 tane yutmuştur, deyip doktorla irtibata geçtik. Dışkısıyla çıkmasını bekledik, fakat ertesi gün sancıları arttı. Kusma şikâyeti de başlayınca akşama doğru acil olarak geldik. Çekilen röntgende 5 tane mıknatısın bulunduğunu gördük. Pazartesi akşam acilen ameliyata alındı, fazlaca korktuk.

Şimdi kızımız iyi. Rengarenk bu oyuncak ufaklıklara fazlaca cazip geliyor, fakat neticeleri bilinmiyor. Kesinlikle bu biçim ufak ve mıknatıslı oyuncaklar sorun oluşturabildiği için evde bulundurulmamalı. Çocuğumuzun en küçük ateşinde bile büyük üzüntü yaşıyoruz. Onun fazlaca acı çektiğine şahit olduk. Şimdi iyi fazlaca şükür, fakat Tanrı hiç kimseye yaşatmasın. Bu oyuncakları kimse almasın, alanlar da yok etsin diye konuştu. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.