Middle East Eye: Mısır, Türkiye’nin normalleşme çabalarına şüpheyle yaklaşıyor

Orta Doğu’daki gelişimleri takip eden Londra merkezli Middle East Eye sitesi, Türkiye ve Mısır üçüncü tur görüşmelere hazırlanırken Mısır’daki birçok analistin tam bir normalleşme için hemen hemen fazlaca erken bulunduğunu düşündüğünü yazdı.

Türkiye-Mısır ilişkileri, 2013’te Mısır’ın Müslüman Kardeşler üyesi eski lideri Muhammed Mursi’nin devrilmesiyle giderek kötüye gitmişti. Sadece iki ülkeden yetkililer, normalleşme çabaları kapsamında son dönemde iki kere bir araya gelmişti. Hatta Ankaranın 9 yıl sonrasında Kahireye büyükelçi atayacağı da öne sürülmüştü.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçen hafta yapmış olduğu açıklamada, “Mısır ile ilişkileri normalleştirme mevzusunda adımlar atıyoruz. Gelecek günlerde de bazı adımlar atacağız demişti. Middle East Eye, bu açıklamanın ve son dönemdeki temasların Mısır’da ihtiyatla karşılandığını yazdı.

KAHİRE, ANKARAYA GÜVENMİYOR

Haberde, Mısır’ın Türkiye’yle normalleşme mevzusunda acil etmediği ve ciddi düşünce ayrılıklarının sürmesi sebebiyle Ankara’ya güvenmediği ifade edildi. Middle East Eye’a konuşan Mısırlı internasyonal ilişkiler uzmanı Muhammed Rebi el Dehi, “Mısır’da Türkiye’nin yakınlaşma çabalarının düzmece olduğu yönünde kuvvetli bir görüş bulunduğunu” söylemiş oldu.

Kahire’nin, Ankara’nın Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve İsrail’le yakınlaşma çabalarının gelecek yıl Türkiye’de düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimleriyle bağlantılı olduğu düşündüğünü yazan Middle East Eye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesinde bölge ülkeleriyle gerilimi azaltmak istediği yorumuna yer verdi.

TÜRK EKONOMİSİNİN KÖTÜYE GİTMESİYLE BELİRGİNLEŞTİ

Kahire Üniversitesi’nden politika bilimi profesörü Tarık Fehmi de, “Bu durum bilhassa Türk ekonomisinin giderek kötüye gitmesiyle daha da belirginleşti” dedi.

Fikir kuruluşu Mısır Dış İlişkiler Konseyi’nden Ahmed Fuad da, “Türkiye’nin Mısır’la uzlaşma için attığı adımlar pozitif fakat hemen hemen kafi değil” ifadelerini kullandı

İki ülkenin Doğu Akdeniz’deki enerji rekabetinde karşıt kamplarda yer almış olduğu kaydedilen haberde, Mısır’ın Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki rolünden rahatsız olduğu, Türkiye’nin ise Libya ve Sudan’daki tesirini artırarak Mısır’ı dışlamaya çalmış olduğu açıklandı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir