Mevduat faizi yüzde 17, kredi faizi yüzde 27

Kurun ateşini söndürmek suretiyle devreye alınan Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarıyla beraber toplam döviz ve dövize endeksli mevduat toplamı 258 milyar dolara ulaşırken, bireylere ilişkin ortalama 1 trilyon lira (985.6 milyar TL) bankaların vadeli mevduatlarına park etmiş durumda. İktidarın negatif faiz üstüne kurduğu iktisat modelinde Merkez Bankası, yüzde 54.4 enflasyona karşın bankaları yüzde 14 faizle fonlarken, bankalar ise yüzde 17 ile mevduat toplayıp vatandaşı yüzde 27’den borçlandırıyor. Üstelik, enflasyonu hesaba kattığımızda parasını TL vadelide tutan vatandaşın yüzde 38.1’lik getiri kaybı var.

7 AYDA DİBE İNDİ

Ekonomistlere nazaran negatif gerçek faiz üstüne kurulu iktisat modelinden geri adım atılmadıkça, TL’nin istikrar kazanması oldukça zor. Üstelik TL mevduat faizlerinin enflasyonun oldukça altında kalması tasarrufları artırırmadığı şeklinde harcamayı körüklüyor. TCMB’nin Eylül 2021 itibarıyla gerçekleştirdiği seri faiz indirimleri ile siyaset faizi enflasyonun altında kaldı.

Ağustos 2021’de yüzde 0.05 olan gerçek faiz hızla gerileyerek 7 ayda eksi yüzde 40.4’e kadar geriledi. Bu yeni modelde Merkez Bankası 2022 para politikasını Liralaşma üstüne kurduğu için yıl sonuna kadar bir faiz değişikliği beklenmiyor. Bu da gerçek faizin negatif bölgede daha da derinleşeceği anlamına geliyor.

Aniden tersine dönerse ziyanı Hazineye çıkacak

Liralaşmanın kur üstündeki baskıları azaltması, siyaset faiz oranlarının gerçek faiz alanına taşınmasıyla kalıcı hale gelebileceğine söyleyen JCR Eurasia Eski Başkanı Orhan Ökmen, “Aksi takdirde, negatif faizin artarak devam etmesi liralaşmanın aniden tersine dönmesine ve büyük Gömü zararlarına yol açacağı yakında görülebilir” yorumunu yapmış oldu. Ökmen, “TL’nin kıymet kayıplarının enflasyonda sebep olduğu artış miktarı, enerji maliyetlerindeki küresel artışın enflasyonda sebep olduğu artıştan daha büyük. Dolayısıyla, kur üstünde
giderek biriken baskının bertaraf edilmesi faiz artırımını koşul kılıyor” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.