Mersin’de 28 yıl sonra Mart’ta zirai don nöbeti

Ülke genelinde birçok ilde kar yağışı ve soğuk hava 4 gündür etkili oluyor. Senenin 11 ayını yaz havası şeklinde geçiren Mersin’de de bu kış çetin geçti. Aybar kar fırtınasının yer yer 500 rakıma kadar etkili olduğu kentte çiftçileri de zirai don korkusu saldı. Bu yüzden örtü altında üretim meydana getiren çiftçiler, sıcaklığın gece sıfırın altına inmesiyle beraber seralardaki sıcaklığı 5-6 aşama içinde tutmak için bugün sobaları yaktı nöbete başladı.

Ara sıra seralardaki ısı 2-3 derecelere kadar inerken, nöbette olan çiftçiler sobalarının ateşlerini yenileyerek ürünlerini korumaya başladı. Erdemli ilçesinde de örtü altında domates yetiştiren fazlaca sayıda ziraatçi nöbet tuttu. Bu kışın çetin geçtiğini belirten çiftçiler, 1993 yılından sonrasında ilk kez Mart ayında bu kadar soğuk havanın etkili bulunduğunu ve her kış bir haftaya kadar tuttukları nöbetin bu kış 20 güne kadar uzadığını kaydetti.

EN SON 1993TE ZİRAİ DON OLMUŞTU

Domates üretimi meydana getiren çiftçilerden Yusuf Yılmaz, “Mart ayında zirai don nöbeti tutuyoruz. Son olarak 1993 senesinde zirai don olmuştu. Biz kış bitti derken yeniden kendini gösterdi. Seralarda sıcaklığın 5-6 aşama olması lazım. Bu yıl kış fazlaca çetin geçti. Sobalarımızı ortalama 15-20 gün yaktık. Normalde 5-6 gün bilemedin yedi gün yakardık. Mart ayındayız halen sobalarımızı yakıyoruz. Zirai donun Cuma gününe kadar devam edeceği tahmin ediliyor fakat en riskli bugün. Seranın içerisi 2 dereceydi sobayı yaktıktan sonrasında 5-6 derecelere geldi” dedi.

ÜRÜNLERİN TAMAMINI KAYBETME RİSKİ VAR

Geçtiğimiz yıllarda Mart’ın 20’si şeklinde hasada başladıklarına dikkat çeken çiftçilerden Muharrem Gül, ”Hava muhalefeti bizim hasadımızı bir ay erteledi. Ülke ekonomisine katkı sunmak için uğraşıyoruz. Daha da biz bu nöbeti 4-5 gün daha tutmak zorundayız” diye konuştu.

Bu yıl Mart ayının dert ayı bulunduğunu söyleyen üreticilerden Abdurrahman Aslan ise “Mart ayında bu soğuğu uzun yıllardan beridir görmüyorduk. Bu yıl mevsim hakkaten fena gidiyor şu ana kadar. Yağmur bolluk fakat çiftçiler için birazcık eziyete dönüştü bu yıl. Ürünün gelişmesine gecikmeye ve hasta olmasına niçin oluyor. Her türlü ziyanı var. İnşallah en kısa zamanda havalar düzelir diye yakarma ediyoruz. Bugün zirai don nöbetindeyiz, uyuyakalırsak bu ürünlerin tamamını yitirme riski ile karşı karşıyayız. Uyku yok bu gece de, önümüzdeki geceler iyi mi olacak bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir