Merkez Bankası faiz kararı beklentisi nedir, ne olur ? Faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

TCMB enflasyondaki yükselişe karşın son beş toplantısında siyaset faizini değiştirmedi. Banka liralaşma odağında bir siyaset çerçevesi gözden geçirme sürecinde bulunduğunu belirterek önümüzdeki dönem faiz kararlarına ilişkin bir sinyal vermiyor. Küresel faiz artışları ve Mayıs ayında %73’ü aşan enflasyonun gelecek aylarda yükselişini sürdürmesinin beklenmesine karşın TCMB’nin bu haftaki toplantısında siyaset faizini %14 seviyesinde durağan(durgun) bırakması planlanıyor.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası faiz sonucu 23 Haziran Perşembe günü saat 14:00’da açıklanacak.

FAİZ KARARI BEKLENTİSİ NE, NE OLUR?

Küresel faiz artışları ve Mayıs ayında %73ü aşan enflasyonun gelecek aylarda yükselişini sürdürmesinin beklenmesine karşın TCMBnin 23 Haziran toplantısında siyaset faizini %14 seviyesinde durağan(durgun) bırakması planlanıyor.

Anket katılımcıları Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğanın üretim ve ihracatı önceleyen iktisat programı çerçevesinde düşük faiz kararlılığı sebebiyle yükselen enflasyona TCMBnin faiz tepkisi vermeyeceği beklentisini korudu. Geçen yıl gevşeme döngüsünün tetiklediği kur krizi TLnin 2021de dolar karşısındaki kayıplarını %44 seviyesine taşımış, bu da artan ithalat tutarları sebebiyle enflasyonu körüklemişti. Geçen yılki kayıpların üstüne TL %14ü Nisandan beri olmak suretiyle yıl başından bu yana dolar karşısında %24 kıymet yitirdi.

ENFLASYON 24 YILIN ZİRVESİNDE

Ekonomistlerin beklentileri 24 senenin en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonda zirvenin hemen hemen görülmediği ve birkaç ay daha yükselişin sürebileceğini gösteriyor.

Sadece anketteki iştirakçilerin bir çok Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üretim ve ihracatı önceleyen iktisat programı çerçevesinde düşük faiz kararlılığı sebebiyle faiz tepkisi verilmeyeceği beklentisini koruyor.

Yılsonu için tahmin veren toplam 9 katılımcının tamamı siyaset faizinin yüzde 14’te kalacağını öngörüyor.

Erdoğan geçtiğimiz hafta hükümetin faizleri yükseltmeyeceğini ve aksine daha da indireceğini söylemişti. Mevcut politikada hükümet üretimi, ihracatı ve istihdamı artıracak şekilde yatırımların düşük faizle {özel sektör} tarafınca yapılması istiyor.

ARALIKTAN BU YANA SABİT TUTUYOR

TCMB, faizin enflasyona sebep olduğu görüşünü korumak için çaba sarfeden Erdoğan’ın talepleri doğrultusunda geçen senenin sonunda siyaset faizini kademeli olarak 500 baz puan indirerek yüzde 14’e çekmişti. O günden beri ise faizlerde değişim yapılmadı.

Gevşeme döngüsü geçen yıl kur krizine ve enflasyonun sert yükselmesine sebep olurken, şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin arkasından artan küresel enerji maliyetleri ise fiyat artışlarını daha da körüklemişti.

TCMB enflasyondaki yükselişe karşın son beş toplantısında siyaset faizini değiştirmedi. Banka liralaşma odağında bir siyaset çerçevesi gözden geçirme sürecinde bulunduğunu belirterek önümüzdeki dönem faiz kararlarına ilişkin bir sinyal vermiyor.

Bazı ekonomistler artık TCMB’nin kararlarının öngörülebilirliğindeki azalış sebebiyle son aylardaki PPK anketlerine katılmamayı seçiyor.

TL’DE BU YILKİ KAYIP YÜZDE 24

Geçen yıl gevşeme döngüsünün tetiklediği kur krizi TL’nin 2021’de dolar karşısındaki kayıplarını yüzde 44 seviyesine taşımış, bu da artan ithalat tutarları sebebiyle enflasyonu körüklemişti.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sebebiyle uzun süre dar bantta işlem gören TL, finansal piyasalardaki küresel gelişmelerin de öncülüğünde, dolar karşısında bu yıl ortalama yüzde 24 kıymet yitirdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.