Maymun çiçeği virüsü yayılıyor! İngiltere’den gelen son açıklama endişelendirdi

Maymun çiçeği vakaları İngiltere’de korkutan seviyelere ulaştı. Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA) tarafınca meydana getirilen açıklamada, İngiltere’de 71 yeni maymun çiçeği vakası tespit edilmiş olduğu belirtilerek, ülkede 7 Mayıs’tan bu yana toplam olay sayısının 179’a yükseldiği bildirildi.

KARANTİNA ÖNERİLİYOR

UKHSA, yeni vakalara karşın nüfusa yönelik riskin düşük bulunduğunu belirterek, vakalarla temas halinde olanlara 21 günlük karantina öneriyor.

Afrika dışındaki ilk maymun çiçeği vakası 7 Mayısta İngiltere’de doğrulanırken, o günden bu yana Avustralya ile Avrupa ve Şimal Amerikadaki bazı ülkelerde birçok olay tespit edildi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ NEDİR?

Maymun çiçeği hastalığı ile aynı virüs ailesinden gelen ender bir hastalıktır. CDCye bakılırsa virüs ilk olarak 1958de araştırma maymunlarının kolonilerinde ortaya çıkarıldı.

Virüsün insandaki ilk vakası 1970 senesinde Demokratik Kongo Cumhuriyetinde tespit edildi. CDC, bugün bir çok maymun çiçeği enfeksiyonlarının hala orada meydana geldiğini, sadece hastalığın öteki bazı orta ve batı Afrika vatanlarında de bildirildiğini söylemiş oldu.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELER?

Maymun çiçeği virüsünün bedenin değişik bölgelerinde oluşan bazı semptomları bulunmaktadır. İlk tespit edilen semptomlar içinde yüksek ateş, baş ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrısı ve şişlik öne çıkıyor.

Ateş arttıkça vücutta bir kızarıklık ve kaşıntı oluşmaya başlıyor. Bu genel anlamda yüzde başlıyor ve ondan sonra vücudun başka noktalarına ulaşıyor. Genel anlamda avuç içinde ve ayakların tabanlarında yaygın bir halde ortaya çıkıyor. Kaşıntı aşırı derecede rahatsız edici ya da acı verici olabiliyor. Öte taraftan bu kaşıntı süreci geçtikten sonrasında ayak tabanları ve avuç içindeki yaralar kabuk bağlıyor ve geçiyor.

Bilim adamları ve uzmanlar bu enfeksiyonun genel anlamda 14-21 gün içinde sürebileceğini belirtiyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Maymun çiçeği virüsü hastalık bulaşmış bir kişiyle yakın temasta olan birisinden kolaylıkla bulaşabiliyor. Virüs ciltteki bir yaradan, solunum yöntemiyle ya da göz-burun-ağızdan bulaşabiliyor.

Uzmanlar cinsel yollarla da virüsün bulaşabileceğine dair açıklamalarda bulunmuş oldu.

Öte taraftan bu hastalık, virüs bulaşan maymun, fare ve sincap benzer biçimde canlılardan ya da üstünde virüs bulunan yatak örtüsü, elbise, giyim benzer biçimde ürünlerde de bulaşabiliyor.

NE KADAR ÖLÜMCÜL?

Bilim adamlarının geçmişte yaptıkları açıklamalara bakılırsa maymun çiçeği virüsü, çiçek hastalığına benziyor ve genel anlamda hafifçe geçiyor. Hastalık birkaç hafta içinde kendi kendine tamamen geçebilirken buna karşılık bazı durumlarda oldukça ağır geçebiliyor. Batı Afrikada bu hastalığın ölüme sebebiyet verdiğine dair kayıtlar mevcut.

MAYMUN ÇİÇEĞİ TEDAVİSİ NEDİR?

Herhangi bir salgının önüne geçmek için, aşı yapılması mühim bir adım. Çiçek hastalığına karşı geliştirilen aşıların maymun çiçeğine karşı yüzde 85 koruma sağlamış olduğu da biliniyor. Öte taraftan antiviral ilaçların da tesirinin olduğu aktarıldı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir