Maymun çiçeği virüsü taşıyan hasta, hastaneden kaçtı

Meksika’nın Jalisco eyaleti Puerta Vallarta şehrinde ABD vatandaşı 48 yaşındaki bir adamın, 30 Mayıs’ta öksürük, titreme, kas ağrısı ve vücutta deri döküntüleri emareleriyle hastaneye başvurduğu ve maymun çiçeği virüsünden şüphelenilerek tedavi altına alındığı bildirildi.

Hastanede izole edilen ve kati tanı için teste doğal olarak tutulan hastanın, sıhhat yetkililerinin nezaret altında kalması mevzusundaki tüm ikazlarına karşın 4 Haziran’da hastaneden kaçtığı bildirildi.

Jalisco Eyaleti Sıhhat Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamada, hastanın meydana getirilen testler sonucunda maymun çiçeği virüsü taşıdığının ortaya çıkmış olduğu belirtilerek, dinlence için geldiği Puerta Vallarta şehrinde kendisi ile temas kurmuş kişilerin dikkatli olmalarını ve emare göstermeleri halinde sıhhat kontrolüne gitmeleri çağrısında bulunmuş oldu.

HASTANIN ABDYE DÖNDÜĞÜ DÜŞÜNÜLÜYOR

ABD’li hastanın 6 Haziran’da ülkesine dönmek için bileti bulunmuş olduğu ve hastaneden kaçtıktan sonrasında evine gittiği tahmin ediliyor.

VAKA SAYISI 2YE YÜKSELDİ

ABD’li hasta ile Meksika’da bugüne dek görülen maymun çiçeği olay sayısı 2’ye terfi etti. Ülkedeki ilk olay 28 Mayıs günü başkent Mexico City’de tespit edilmişti.

DÜNYADA 29 ÜLKEDE BİNDEN FAZLA VAKA

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus yapmış olduğu açıklamada, maymun çiçeği virüsünün, endemik olduğu Afrika ülkeleri haricinde şimdiye kadar 29 ülkede görüldüğünü ve bu ülkelerdeki olay sayısının binden fazla bulunduğunu bildirdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.