Maymun çiçeği hastalığı uyarısı: Cinsel hayatınızda bu alışkanlık varsa…

İki yılı aşkın bir süredir dünya corona virüsü salgınıyla mücadelesine devam ederken yeni bir salgın hastalık kaygı yaratmaya başladı

Normalde Afrikanın batısında ve ortasındaki tropikal bölgelerde görülen ve bazı durumlarda ölümcül sonuçlara sebebiyet veren maymun çiçeği hastalığı (monkeypox) son dönemde onlarca ülkede görüldü. Başta ABD, İngiltere, Kanada, Avusturya, İspanya, İsviçre şeklinde ülkelerde resmi olarak tespit edilen bu hastalık ile ilgili kaygı verici bir uyarı İngiltereden geldi.

Birçok ülke bu hastalığa yakalandığından kuşku eden ve semptom gösterenlerin kendilerini soyutlama altına alması gerektiği çağrısında bulunurken İngiliz Sıhhat Güvenliği Ajansının Tıbbi Danışman Şefi Dr. Susan Hopkins oldukca net açıklamalarda bulunmuş oldu.

CİNSEL İLİŞKİ ARACILIĞIYLA BULAŞABİLİR

Bu hastalığın ciltte oluşan bir yaradan, ağız, burun ve göz üstünden yada solunum yolu vesilesiyle bulaştığını söyleyen Dr. Hopkins, cinsel ilişkiye girmenin de hastalığı tetikleyebildiğini deklare etti.

Dr. Hopkins, Biz tertipli olarak değişik insanlarla cinsel ilişkiye girenlerin ya da tanımadığı bireylerle cinsel ilişkiye girme alışkanlığı olanların bunu yapmamalarını öneriyoruz. Eğer cinsel hayatınızda bu şekilde bir alışkanlığınız var ise ve vücudunuzun bazı bölgelerinde şişkinlik ve kabarıklıklar görüyorsanız derhal doktora gitmeniz gerekiyor dedi.

Meşhur bilim insanı hastalığın yalnız ülke dışından gelenlerde görülmediğini aksine İngiltere içinde insandan insana da bulaştığını söylemiş oldu. Şu ana kadar İngilterede 20den fazla olay bulunduğunun da altını çizdi.

HASTALARIN ÇOĞU

Dr. Hopkins İngilterede vakaların büyük çoğunluğunun eşcinsel ilişkiye giren erkeklerde görüldüğünü de belirterek, Şu an maymun çiçeği hastalığı için direkt bir aşı yok. Fakat şu an çiçek hastalığı aşısının bir formunu kullanıyoruz dedi.

Hafta sonunda ABD Başkanı Joe Biden da hastalık ile ilgili ilk kez konuşmuştu. Biden, Bu hastalık kaygı veriyor demişti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir