Mavi Bayraklı koydan 2 saatte 1 ton atık çıktı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bugün karadan ve denizden meydana getirilen temizlik çalışmasında Mavi Bayraklı gezinsel koydan çıkanlar şok etti. Alışveriş otomobili ve otomobil lastiklerinin bulunmuş olduğu atıkları görenler büyük şaşkınlık yaşadı. Aden koyda iki saatte 1 ton atık toplandı.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bugün dalgıçların “Denize En Oldukça Mavi Yakışır” sloganıyla  Gümbet koyunda düzenlemiş olduğu etkinliğe Hüseyin Boyacı İlkokulu ve Bodrum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, öğretmenleride destek verdi. Dalgıçların 3-20 metre derinlikte deniz dibinden yapmış olduğu temizlik çalışmasında talebe ve öğretmenlerde temizliği kıyıdan sürdürdü.

İKİ SAATTE ÇIKANLAR ŞAŞIRTTI

Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Engin Doğan ‘’Denize En Oldukça Mavi Yakışır” sloganıyla 8. yılına giren etkinlikte, geçen yıl Gümbet temizliğinde gönüllü dalgıç ekibiyle 634 kilogram atık çıkartıldığını belirterek; şimdi ise aşırı yağışlardan dolayı sokaklara gelişi güzel atılan atıkların fazlalığından, bu yıl daha çok miktar  atık çıkabileceğini belirterek

“Bilhassa dere yataklarının olduğu yerlerde fazlaca fazla atık var. Azca ilkin gördük, kepçeyle kaldırdık. İnsan gücüyle kaldıramadığımız atıklar çıkıyor. Bunlar bizi fazlaca üzüyor. Bu kadar etkinlik yapmamıza, bu kadar farkındalık yaratmamıza karşın küçüklere, okullara gitmemize karşın hala başarı göstermiş olmak için uğraşıyoruz. Yurttaşlarımızdan tek isteğimiz atıklarını gelişi güzel atmamaları. En yakın çöp kutusuna bırakmaları.

Aslına bakarsan kaba atıklarını belediyemize bildirdiklerinde biz geliyoruz, atık günlerimiz var mahallelerimizde, o atık günlerinde gidip alıyoruz. Bu tarz şeyleri biz fazlaca önemsiyoruz. Bu sebeple gelişi güzel atılan her atık ondan sonra denize kadar ulaşıyor. Biliyorsunuz ki bu mikro plastik denen vaka balıklara kadar yansıyor. Balıklar bu atıkları yiyor, ikimiz de balıkları yiyoruz. Yurttaşlarımızın bizlere destek olmasını bekliyoruz” dedi.

ALIŞVERİŞ ARABASI OTOMOBİL LASTİĞİ

İki saat devam eden ve ortalama 1 ton atığın çıkarıldığı etkinlikte plastik, cam, metal atıklarının yanı sıra dalgıçların denizden çıkardığı alışveriş otomobili ve otomobil lastikleri dikkat çekti. Bölgede hazır bekleyen Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri de kıyıya çıkardıkları atıkları yerinde ölçüp ayrıştırarak geri dönüşüm için Bodrum Belediyesi 1. Derslik Atık Getirme Merkezi’ne nakletti.

“Denize En Oldukça Mavi Yakışır” etkinliği gelecek hafta Müsgebi sahilinde devam edecek.

Cennet Kavakderesi'nde çöplük ve moloz eylemi İlginizi Çekebilir Aden Kavakderesi’nde çöplük ve moloz eylemi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir