Marmaris yangınının bilançosu belli oldu

Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangını büyük oranda denetim altına alınırken, bölge oluşturulan Afet Koordinasyon Merkezinde bilgilendirme toplantısı yapılmış oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Asil ile Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin de katılmış olduğu görüşmede yangına ilişkin sayılar paylaşıldı.

63 hava aracının yangına müdahale etmiş olduğu ifade edilirken, toplamda 4 bin 587 personelin de sahada olduğu açıklandı. Sahada bin 169 aracın da yer almış olduğu açıklandı.

OLUMSUZ DURUM OLMADIĞINI GÖRDÜK”

Görüşmede konuşan Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, akşam saatlerinden itibaren iki kez havadan yangın alanını incelediklerini belirterek, “Her iki incelememizde de bizi kaygılandıracak bir negatif durum olmadığını gördük. İnşallah bu geceyi de bu şekilde geçirdiğimizde yarın sabah gelinen son noktayı paylaşmış olacağız. Bu pozitif seyrin devam etmesini arzuluyorum” dedi.

50 BİN 500 HEKTAR YANMIŞTI

Kirişçi, Geçen yıl çıkan yangınlarda Muğlada 50 bin 500 hektar alan yanmıştı. Yanan sahalarda tekrardan gençleştirme emek harcaması yapılmış oldu diye konuştu.

4 BİN 500 HEKTAR KÜLE DÖNDÜ

Bakan Kirişci, yanan alanla ilgili data vererek şöyleki konuştu: “Net olarak ‘burası tamamen yanmış’ denilen yerlerin haricinde kısmen yanmış fakat içinde bölümlerin olduğu alanlar var. Ortalama 4 bin 500 hektar alanın yandığını söyleyebiliriz. 72 saat dolmadan bu emek verme tamamlanmış oldu.”

“YANGININ İLERLEME İSTİKAMETLERİNİN TAMAMI TUTULMUŞ DURUMDA”

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey de, meteorolojik olayların beklediklerinden daha iyi geliştiğini söyleyerek, “Dün itibarıyla yangının durduğu noktadan 1 metre dahi ilerlemeden bugünü kapattık. Yangının ilerleme istikametlerinin tamamı tutulmuş durumda. Yangın bugün asla genişlemedi. Çalışmalarımızın hepsini o sınırlar içinde gerçekleştirdik. Şu an itibarıyla ekiplerimiz sahada soğutma emekleri yapıyorlar. İnşallah bu gece bir aksilik eğer olmazsa sabaha oldukça daha iyi bir netice ifade edebileceğiz. diye konuştu.

ERDOĞAN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Yangın yerini ziyaret eden Erdoğan ise şu ifadeleri kullanmıştı;

*Müdahale çalışmalarında 15 Afet Grubu vazife almaktadır. Herhangi bir can kaybı yoktur. 47 hastaya müdahale edilmiştir. Sıhhat ekiplerimiz 19 ambulansla, toplam 135 personel ile müdahalede bulunmaktadır. 50 haneye sıhhat taraması yapılmıştır.

*Yangınlar esnasında toplam 131 hane 435 şahıs önlem amaçlı tahliye edilmişlerdir. Toplam 344 kişiye barınma hizmeti sağlanmıştır. Toplam 467 hayvan ve 52 vasıta tahliyesi yapılmıştır.

YÜREKLERİ DAĞLAYAN KARA TABLO

Öte taraftan Muğla’nın Marmaris ilçesinde 4 gün ilkin akşam saatlerinde Bördübet koyu Yedi Adalar mevkiinde başlamış olan orman yangını sonrası kara tablo havadan dron ile görüntülendi.

Yaban yaşamı koruma alanı içinde kalan Bördübet, Hisarönü ve Değirmenyanı’nın yeşil örtüsü adeta kara bir tabloya dönüştü. Başta boz ayı olmak suretiyle bilhassa Karakulak benzer biçimde canlıların yaşam alanı yok oldu.

Bölgede kızılçam ormanlarının yanında ilaç ve kozmetik sanayiinde reçinesi kullanılan binlerce sığla ağacı da yangında yanarak kül oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.