Mark Zuckerberg iPhone’u öldürmek için elinden geleni yapıyor

Bilhassa geçtiğimiz aylarda Appleın uygulama takip edeni ile ilgili getirmiş olduğu yenilikler ve kullanıcılara daha çok güvenlik sağlaması Facebookun reklam gelirlerini sert bir halde etkilemişti. Haliyle bu konudaki itirazlarını dile getiren Mark Zuckerbergin teknoloji devinden pek hoşlanmaması şaşırtıcı değil.

Şimdi, Meta CEOsu, firmanın üstünde çalmış olduğu artırılmış gerçeklik (AR) gözlükleriyle iPhonea öldürücü bir darbe vurmak istiyor. Hatta Metanın AR gözlüklerinin emek vermesi için bir iPhone yada Android telefonla eşleştirilmesi gerekmemesi bunun bir kanıtı.

Teknoloji sitesi The Vergeün edinmiş olduğu bilgilere gore Zuckerbergin Meta AR gözlüklerinden beklentileri yüksek. Eski bir çalışanı Vergee; Zuckerbergın egosu gözlüklerle iç içe geçmiş durumda. iPhoneun artık geçmiş bir anı olmasını istiyor diyor.

Sadece Meta, iPhoneu tahtından edecek AR gözlükleri geliştiren tek şirket değil. Apple da bu tür cihazlar üstünde çalışıyor. iPhone üreticisi, 2022nin sonlarında yada gelecek senenin başlarında karma gerçeklik gözlüklerini tanıtmış olacak. Doğrusu Appleın düzgüsel gözlük şeklinde görünen zarif AR gözlükleri de bir iPhone katili olabilir.

METANIN YENİ CİHAZI NASIL OLACAK?

Metanın, 2024te piyasaya sürülecek ilk modelle beraber birkaç nesil AR gözlüğü piyasaya sürmek istediği bildiriliyor. Buna Project Nazare deniyor. Her şey planlandığı şeklinde giderse de 2026 ile 2028de çıkacak ikinci ve üçüncü nesil gözlükler piyasaya sürülecek.

Matanın gözlüğünü kullanmak için bir akıllı telefon bağlantısına gerekseme olmayacak. Bununla beraber, informasyon işlem öğelerini içeren telefon şeklindeki bir cihaza kablosuz olarak bağlanacak. Gözlüklerin yanında mesajları ve bildirimleri görüntülemek için akıllı telefona bağlanabilecek Hypernova adlı daha ucuz bir cihazın piyasaya çıkması da gündemde.

Vergeün haberine gore; Zuckerberg, gözlüklerle birlikte kullanıcılara AR deneyimini varlıklı 3D grafiklerle eksiksiz bir halde sunmak istiyor. Ek olarak geniş bir görüş alanı ve iyi bir tasarım arıyor. Oysa şu anki tasarımların siyah kalınca çerçeveli bir gözlüğün ötesine geçemediği belirtiliyor. Üstelik iPhone katili olması beklenen gözlük ortalama 100 gram ağırlığında. Bu da düzgüsel gözlüklerden dört kat daha ağır demek.

İlk model bununla beraber göz seyretme hareketine ve öne bakan bir kameraya haiz olacak.

HEDEFLER BÜYÜK: HOLOGRAM OLMASINI İSTİYOR

Zuckerberg, Meta AR gözlüklerini piyasaya sürmemiş olsa da yeni cihazlar için fazlaca daha da büyük hedefleri var. CEO, kullananların gelecekte hologramlarla kontakt kurmasını ve etkileşime girmesini istiyor.

Ek olarak Meta, AR gözlükleri giyilebilir cihazlarla da eşleştirmek istiyor. Sadece Metanın hemen hemen giyilebilir bir prototipi yok.

Metanın AR gözlüklerinin, 299 dolarlık Oculus VR kulaklığından daha pahalı olması beklenirken, hemen hemen aygıt için net bir ücret belirlenmedi. Verge, gözlüklerin araç-gereç listesinin birkaç bin dolar olacağını belirtiyor. Bu da Metanın yeni cihazlarını cazip hale getirmek için fiyatı sübvanse etmek zorunda kalacağı anlamına geliyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir