Madene karşı bir ilçe ayaklandı

Fatsa İlçesi Bahçeler Mahallesi’nde 2014 yılından itibaren siyanürle altın ayrıştırma emek vermesi meydana getiren şirkete verilen süre 27 Ocak 2011 tarihinde tamamlandı.

Kasım ayında ise Fatsa Tabiat ve Çevre Derneğinin firmanın ruhsatının iptali için Samsun Bölge İdare Mahkemesine açmış olduğu dava sonuçlandı.

Mahkeme de madenin telafisi güç zararlara sebebiyet vereceği kanaatine vararak yürütmeyi durdurma sonucu verdi.

Sadece, firmanın alan genişletme emek vermesi yapmak için tekrardan ÇED raporu almak için başvurusu yapmış oldu.

ALAN İKİ KATINA ÇIKACAK

Ortalama 4 bin dönüm alana yayılan madene yine ÇED raporu verilirse, alanın 8 bin dönüme çıkacağını belirten vatandaşlar ORÇEV (Ordu Çevre Derneği) ve Fatsa Tabiat ve Çevre Derneği tarafınca düzenlenen eylemde bir araya geldi.

Fatsa meydanında toplanan kabalalığı CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Millet İttifakını oluşturan partilerin ilçe teşkilatları ve oldukca sayıda yurttaş katıldı.

Fatsa Tabiat ve Çevre Derneği Başkanı Parlak zeka Odabaş yapmış olduğu konuşmasında, madende siyanür kullanılması halinde akarsuların ve denizin kullanılmaz hale geleceğini belirterek, Kestane ormanlarımızı ve fındık bahçelerimizi yok ederek toprağımızı ve suyumuzu kullanılamaz hale getiriyorlar. Mavisinden yeşiline tüm zenginliklerimizin ve tüm bunların deposu olan toprağımızın ve suyumuzun kısa vadeli kar hırsları uğruna yok edilmesini kabul etmiyoruz dedi.

ORDUNUN YÜZDE 74Ü MADEN SAHASI

Eylemde konuşma meydana getiren CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel ise Lozan Antlaşmasının gizli saklı maddesi bulunduğunu, madenlerin çıkarılmasına izin verilmediği yolunda ortaya atılan iddialara da yanıt verdi.

Adıgüzel, alana getirmiş olduğu Ordu haritası üstünden izahat yaparak, Bu haritada sarı alanlar arama alanları, kırmızı olan işletme ruhsatı, gri olanlarda ihale aşamasını gösteriyor. Ordunun tam yüzde 74ü maden sahası. Ya bunun neresi gizli saklı? Açık bir ihanet var burada, açık bir işgal var burada. Ordunun yüzde 74ü internasyonal ana paraya, siyanür ve sülfürik asit çetelerine peşkeş çekilmiş. Biz 4 bin dönüm alana karşı çıkıyorduk. Şimdi 8 bin dönüm alan olacak. Siyanüre karşı çıkıyorduk 7 kat fazla olacak. 5 kat daha çok cevher işleyecek. Ordunun Fatsanın derelerini kirlettiler. Çocuklarımızı zehirliyorlar diye konuştu.

EY ERDOĞAN BU ALANI BANA VER DAHA ÇOK PARA VERECEĞİM

Ordunun fındık bölgesi bulunduğunu belirten Adıgüzel, 4 bin dönüm alana fındık dikilmesi halinde 600 ton fındık alınacağını ve bununda ortalama 2 milyon dolar edeceğini söyleyerek, Bu şirket senelik olarak Türkiyeye 5 yılda 10 milyon dolar taahhüt etti. Doğrusu senede 2 milyon dolar. Oda teşvik ile banka anlaşmalarıyla aslına bakarsanız aşağıya iniyor. Bir tek işgal etmiş olduğu alanda fındık üretsek bu adamların verdiği paradan daha fazlasını devlete veriyoruz. Buradan davet yapıyorum; Ey Recep Tayyip Erdoğan bu alanı bana ver ben bu alana fındık dikeceğim o paranın fazlasını sana vereceğim diye konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir