Macron: Le Pen seçilirse zor yarınlar olacak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve 24 Nisanda yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turu öncesi, ülkenin güneyinde bulunan Figeac bölgesinde son kez miting düzenledi.

Rakibi aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi’nin (RN) lideri Marine Le Pen’in seçilmesi halinde zor yarınlar” olacağı uyarısında bulunan Macron, “Yalnızca bir şeye inanıyorum, yardımseverlik ve hırsı uzlaştırmak. Her şeyi vaat ederek ve hiçbir şeyi finanse etmeden ülkeyi birleştirmeyeceğiz. Aksi takdirde yarınlar zor olacak ifadelerini kullandı.

Çevreden görevli bir başbakan atama sözü veren Macron, “Bu Kopernik devriminde sadece çevreyi siyasetin kalbine koyarsak ve çevreden görevli bir başbakan ile yanında enerji planlamasından ve topraktan görevli bir bakanla birlik olursak başarı göstermiş olabiliriz” dedi.

AVRUPA LEHİNE VEYA ALEYHİNE BİR REFERANDUM OLACAK

Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunun Avrupa lehine yada aleyhine bir referandum olacağına inandığını belirten Macron, “24 Nisan laik, birleşik, bölünmez bir cumhuriyet için yada aleyhte bir referandum olacak. 24 Nisan, değerlerimize, tarihimize bağlılık için yada buna karşı bir referandumdur” açıklamasında bulunmuş oldu.

LE PENİN PROGRAMI CUMHURİYET KARŞITI

Miting sonrası basın açıklamasında bulunan Macron, Le Penin programını cumhuriyet karşıtı olarak nitelendirerek, Bilhassa başörtüsü mevzusunda meydana getirilen tartışmalar bunun cumhuriyet karşıtı bir program bulunduğunu gösterdi. Hatırlatayım cumhuriyetimiz laik ve bölünmez. İnanma ve inanmama özgürlüğüdür, bir dine karşı savaşmak değildir. Le Penin önerilmiş olduğu program, kamusal alanda başörtüsü takılmasını yasaklayan, helal yemeyi yasaklayan bir program. Fransayı dünyada bu kadar ileri giden ilk ülke meydana getirecek şeklinde konuştu.

İKİNCİ TUR 24 NİSANDA

Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turu, 12 aday içinde oyların yüzde 27.6’sini alan mevcut Cumhurbaşkanı Macron ile oyların yüzde 23.4’unu alan cumhurbaşkanı talibi Le Pen içinde 24 Nisan’da yapılacak. Anketlere nazaran Macron, oyların yüzde 55.5’ini alarak tekrardan Cumhurbaşkanı seçilecek.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.