Lviv Belediye Başkanı Sadoviy: Rusya kendi vurarak Biden’a selam gönderdi

Rusya Ukrayna’nın şehirlerini vurmaya devam ediyor. Ukrayna’nın Polonya sınırına 70 kilometre uzaklıkta bulunan Lviv kenti Rus ordusunun hedefi oldu. Lviv Belediye Başkanı Andriy Sadoviy ve Lviv Valisi Maksim Kozitskiy şehirdeki siren sesleri devam ederken bir basın toplantısı düzenledi.

ŞEHİRDE 2 FARKLI NOKTA 2ŞER KEZ VURULDU

Lviv Valisi Maksim Kozitskiy şehirde yaralanan noktalara değinerek, ”İyi akşamlar. Sirenler hala çalıyor süratli olalım. Bugün altyapı bakımından mühim olan 2 yer bombalandı. Yakıt deposu ve askeri yapınak vuruldu. Her iki noktaya da 2’şer roket atıldı. Vakada can kaybı yaşanmadı, yangın söndürme emekleri sürüyor” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Andriy Sadoviy, Polonya sınırına yakın mesafede bulunan Lviv şehrinin vurulmasının sebebinin Başkan Biden’ın Polonya’da olması sebebiyle gerçekleştirildiğini belirterek şu şekilde konuştu:

* Bu son yedi gün içindeki ikinci hücum. Altyapı hedef alındı. Şehirde ciddi manada zarar söz mevzusu. Hücum sonucunda oluşan patlama dalgaları okul ve anaokulu benzer biçimde eğitim kurumlarına zarar verdi. Camlar parçalandı sadece can kaybı yaşanmazken bazı vatandaşlar yaralandı. Bugünkü saldırılarla agresif ülke, Polonyada bulunan Başkan Biden’a merhaba gönderdi.

* Lviv Polonya’ya 70 kilometre uzaklıkta. Tüm dünya anlamalı ki tehdit oldukca ciddi. Kimse gelecekteki planlarını bilmiyor. Tüm şehirler zor durumda. Ümit ederim can kayıpları azca yaşanır. Ne kadar tabanca elimizde olursa, ne kadar roket imha silahlarına haiz olursak o denli süratli olacak bizim zaferimiz.

AGRESİF ÜLKE SİVİL YERLERİ VURUYOR

Bir gazetecinin, “Yabancı ülke vatandaşı olan gazetecilerinin canlı yayında yaralanan noktaları göstermesine iyi mi bakıyorsunuz?” sorusuna Vali Kozitskiy, “Yabancı gazeteciler sıcak çatışma bölgelerinde fazlaca bulundular. Sizler bizim sulh içinde bir kent olduğumuzu anlamalı ve gazetecilik kurallarına uymalısınız” şeklinde yanıt verdi.

Belediye Başkanı Sadoviy ise, “Şehirdeki güvenlik seviyesini artıracak mısınız?” sorusuna, “Biz 25 Şubat’tan ilkin askeri noktaları Lviv’den çıkardık. Agresif ülke sivil bölgeleri vuruyor. Bundan dolayı şehrimizde çekince oldukça yüksek. Rus roketlerinin bir sonraki hedefini bilmiyoruz. Sivastopol’den fırlatılan füzeler yalnız Lviv’i vurmadı. Biz tamamımız aynı durumdayız. Ne kadar süratli roket imha silahlarını alırsak şehrimiz o denli güvenli olacak. Sizden ricam sığınaklara gidin sizin sağlığınız bizim için mühim şeklinde yanıt verdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir