Lübnanlı aile 3 milyar TL’lik mirasın hak sahibi oldu

İstinye’de milyonlarca dolarlık arsaların miras davasında Lübnanlı ailenin İstanbul mahkemelerine açmış olduğu dava dilekçelerinde 3 milyar TL’lik miras davası şöyleki anlatıldı;

İSTANBUL SEVDALISI ARMATÖR ONLARCA TAŞINMAZ ALDI

Lübnanlı armatör Ali Reşat 1960’dan itibaren devamlı geldiği İstanbul’un çeşitli yerlerinden gayrimenkuller aldı. 1980 yılına kadar onlarca taşınmaza haiz olan armatör, 1982’de vefat ettiğinde arkasında bıraktığı mirastan ailesi haberdar olmadı.

TÜRK KIZIYLA EVLENEN TORUN YILLAR SONRA KALAN MİRASI ÖĞRENDİ

Miras bırakan armatörün vefatından seneler sonrasında torunlarından en küçüğü eğitim amacıyla İstanbul’a geldi. Minik torun burada bir Türk kızına gönlünü kaptırdı. Türk kızıyla evlenen torun; İstanbul Vakıf Gureba Hastanesinde ameliyat olan dedesinin bir dostunun ziyarete gitti. Ziyaret esnasında dedesinin İstanbul’da çokça yatırım yaptığını ve bu yatırımların gayrimenkul bulunduğunu öğrenen torun, durumu ailesiyle paylaştı. Dedesine ilişkin taşınmazları araştıran minik torun İstinye’de 4 parselden oluşan 40 bin metrekarelik arazi bulunduğunu öğrendi.

KARAYOLLARI VE VAKIFLARA DAVA

İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 2013’te başvuran 6 torun, Karayolları Genel Müdürlüğü ile Vakıflar Genel Müdürlüğüne kamulaştırmasız el atma, tapu iptali ve tescil davası açtı. Davada bu taşınmazların üstünde de artık yapılar, yollar, boşluk alanlar benzer biçimde çeşit çeşit yapılaşma/yapılaşmama durumu söz mevzusu olduğu belirtilerek, tapuların adlarına tescilin olmaması durumunda değerlerinin kendilerine ödenmesini istedi.

Mahkeme 2 yıl sonrasında mirasçıların aleyhlerinde karar vererek, yalnız göç eder mallara erişmelerine müsaade etti. Mirasın aslolan kısmı olan ve bu gün kıymeti 3 milyar TLyi kabul eden taşınmazlar, gayrimenkuller yönünden ise davanın reddine karar verdi.

YARGITAY’DA KARAR BOZULDU

Lübnanlı mirasçı 6 torun davayı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay’da dosyayla ilgili bir gelişme olmaması ve durumun aleyhlerine gitmesi üstüne mirasçılar 5 yıl sonrasında avukat değişikliğine gitti. Mirasçıların avukatlığını 2020’de üstüne alan Övünç Özkan Yargıtay’dan geçtiğimiz ay Lübnanlı ailenin milyonlarca dolarlık taşınmazlarına ulaşmasını engellemiş olan sonucu bozdurdu.

Dava dosyası ilk mahkemesine karar için yeniden döndü. İlk aşama mahkemesi geçtiğimiz hafta Yargıtay’ın bozma sonucuna uyarak, ailenin hem menkul hem de gayrimenkullerini edinmesi yönünde karar verdi.

DUDAK UÇUKLATAN MİRASTA SONA GELİNDİ

İstanbul Barış Hukuk Mahkemesinin torunların mirasçı olduğuna dair kalıtım sonucu üstüne 2014’ten bu yana devam eden kamulaştırmasız el atma, tapu iptali ve tescil davalarında sona gelindi. Lübnanlı mirasçıların gerçek sahibi olduklarına dair çıkan kararın arkasından gözler, taşınmazlar ile ilgili davayı yürüten İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesine çevrildi.

HUKUK FAKÜLTELERİNDE OKUTULACAK DERS NİTELİĞİNDE BİR DAVA

Davanın Yargıtay aşamasında tüm mirasçıların tek avukatı olarak dahil olan Avukat Övünç Özkan kararın emsal durumunda bulunduğunu belirterek şunları söylemiş oldu:

“Mütekabiliyet, taşınmaz ve taşınırların edinimi, yabancılık unsuru benzer biçimde birçok mevzuyu içeren davamız hukuk fakültelerinde okutulacak bir ders niteliğini aldı. Geç gelen hakkaniyet, hakkaniyet değildir. 2020 senesinde dahil olduğumuz süreci 2022 yılının başlangıcında sonlandırarak 2014’ten bu yana yargıda, 1961’den bu yana da fiiliyatta haklarına kavuşamayan müvekkillerimiz bu haklarına kavuşmuş oldular. Hak olan ile adil olan bu davamızda da aynı sonucu gösterdi” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.