Lösemili çocuklara hayat veren ‘köy’

Lösemili evlatların ‘Şirin Babası’ olarak da tanınan Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) Başkanı Üstün Ezer, onlar için durmadan, yılmadan çalışıyor… Küçük hastaların tedavileri esnasında bir aksama olmaması, bir an ilkin sağlıklarına kavuşmaları için senelerdir A’dan Z’ye her şeyi düşünen ve yepyeni projeler hayata geçiren Dr. Ezer ile bu kez hasta ve hasta yakınlarına maddi tinsel büyük destek elde eden LÖSEV Organik Yaşam ve Sıhhat Köyü’nü konuştuk…

ÇOCUKLARI KAYBEDİYORDUK

■ Organik Yaşam ve Sıhhat Köyü’nü kurmaya iyi mi karar verdiniz?

Lösemili evlatların tedavileri averaj olarak 3 yıl sürüyor. Bilhassa ilk yıl çoğunlukla hastanede geçiyor ve tedavi aralarında 2-3 gün, kimi zaman 10 gün evlerine gönderiliyorlar. Hastalığın tekrarlaması, kemik iliği nakli ile toplam tedavi süresi 4-5 yıla kadar çıkıyor. 1990’lı yıllarda lösemili evlatlarımızın derhal hepsini kaybediyorduk. Sadece bu yavrularımız lösemiden ölmüyordu. Enfeksiyondan, kanamadan, açlıktan, parasızlıktan ve umutsuzluktan yitiriliyordu. Daha da acısı tedaviye başlayıp yarıda bırakma oranı yüzde 54’tü. Tüm maddi imkanları tükenen, otele ve restoranlara para veremeyen, hastane bahçesinde aylarca aç ve soğukta banklarda, sandalyelerde yatan anne-babalar birkaç ay sonrasında evlerine dönüyor ve tedaviye yine gelmiyorlardı. Son aşama acı ve hazin olan bu durumu göz ardı edemedim ve LÖSEV’i kurup, projeler geliştirdik. Bunlardan biri de LÖSEV’in Ankara kent merkezinin derhal kenarında yer edinen trafikten uzak devasa yemyeşil bir bahçede, ağaçların çiçeklerin içinde uçuşan kelebeklerin kanat seslerinin duyulduğu ortamda bir Organik Yaşam ve Sıhhat Köyü’dür.

HER TÜRLÜ KONFOR VAR

■ Hasta ve yakınları için ne şeklinde imkanlar var bu köyde?

Yalnızca lösemili çocuklarla ailelerinin ücretsiz bir şekilde yaşadıkları bu köyde, sıcak sulu, kaloriferli evlerde çamaşır makinesinden çay kaşığına kadar her şey mevcut. Dünyada bir örneği daha bulunmayan köyümüz, LÖSANTE Çocuk ve Erişkin Hastanesi’ne LÖSEV servis araçları ile 9 km uzaklıkta olup 6 öğün yemeğinden evler ve otelinde konaklamaya kadar tamamen parasız hizmet veriyor. Köyümüzün ev sahipleri olan ve organik beslenen inekler, kuzular, oğlaklar, tavuklar ve horozlar ürünleriyle hasta evlatlarımızın sıhhatli beslenmelerini sağlıyoruz. Köydeki göl manzaralı otelimiz de 20 odalı ve son aşama konforlu. İçinde çocuk mutfağı, oyun-hobi odaları, beyazperde ve spor salonları bulunuyor. 3-5 gün şeklinde kısa süreli tedavi yada kontrole gelen hastalarımız, aileleriyle beraber otelimizde kalıyor ve yiyecekleri, ara öğünleri dahil tek kuruş ödemiyorlar. Ek olarak otelimizde bulunan 200 kişilik balo salonumuz Türkiye’nin dört bir köşesinden Ankara’ya gelen LÖSEV ailelerinin toplantılarına, evlatların sünnet düğünlerine ve lösemili gençlerimizin nikah törenlerine, düğünlerine ev sahipliği yapıyor.

■ Köyün lösemili miniklerin tedavisine ne şeklinde katkıları oldu?

LÖSEV’in lösemili çocuk hasta tedavisindeki yüzde 94 başarı sırlarından biri de bu köydür. Hem ufaklıklara hem de ailelere maddi tinsel büyük destek sağlamaktadır.

Hayırseverlere minnettarız

■ Peki  bu kadar harcama doğrusu yiyecek, konaklama, elektrik, doğalgaz ve personel giderleri iyi mi karşılanıyor?

Büyük bir kısmını hayırsever halkımızın bağışlarıyla karşılıyoruz. Gelirimizin bir bölümünü de köyde yaptığımız organik gıdalardan temin ediyoruz. Organik beslenen , tavukların yumurtalarının yanı sıra inek, keçi, kuzulardan elde ettiğimiz süt, yoğurt ve tereyağıyla, gene organik yöntemlerle ürettiğimiz domates, salatalık, biber, kavun, elma şeklinde ürünlerimizden elde ettiğimiz gelirle de harcamalarımızı azaltıyoruz.

■ Bu köyü Ankara haricinde başka kentlere de taşımayı düşünüyor musunuz?

Dileğimiz LÖSEV’in bu benzeri olmayan projesinin İstanbul, İzmir ve Adana şeklinde illerde de açılması, anne-babaların lösemili ve öteki çocuklarıyla beraber uygar koşullarda, kaloriferli ve sıcak suyu olan evlerde insanca yaşamalarıdır. 6 öğün yiyecekleri ve tüm toplumsal gereksinimleri ile ulaşımlarının da tamamen parasız karşılanmasıdır.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.