Le Pen’den islamofobik girişim: Başörtüsü takılmasını yasaklayan bir yasa tasarısı hazırladık

Fransa’da cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turuna kalan aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) lideri Marine Le Pen seçim vaatlerini detaylandırmak, demokrasi ve anlayışını belirtmek için ülkenin kuzeyinde bulunan Normandiya bölgesinin Vernon kentinde basın toplantısı düzenledi.

Le Pen, kamusal alanda başörtüsü takmayı yasaklama isteğini yenileyerek, Kamusal alanda başörtüsü takılmasını yasaklayan bir yasa tasarısı hazırladık. İslamcı başörtüyü totaliter otoritenin bir işareti olarak görüyorum. Bu bayanları özgür bırakmak isterim. Restoranlarda sigara içmek yasaklandı. İnsanlar zorlansalar da zaman içinde itaat ettiler. Bunlar yasalardır, beğensek de beğenmesek de onlara saygı duyarız. İtaat etmezsen ceza alırsın bu kadar kolay ifadelerini kullandı.

Le Pen yasama seçimlerinde oransal temsilin getirilmesi, cumhurbaşkanının vazife süresi için yenilenemez 7 senelik bir vazife süresinin belirlenmesi, yurttaş girişimli referandumların yapılması dahil olmak suretiyle demokrasi önerilerini de deklare etti.

İKİNCİ TUR 24 NİSANDA

Sandık çıkış anketlerine nazaran, 24 Nisan’da yapılacak olan ikinci tur 12 aday içinde oyların yüzde 28.6’sini alan mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile oyların yüzde 23.9’unu alan Le Pen içinde yapılacak. IFOP anket şirketine nazaran ikinci turda Macron, oyların yüzde 51’ini alarak tekrardan Cumhurbaşkanı seçilecek.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir