Kuzey Kore’de pandemi kaynaklı ölümler artıyor

Covid-19 pandemisinin dünyaya yayılmasından iki yıl sonrasında ülkedeki Covid-19 kaynaklı ilk ölüm vakalarını dün açıklayan Şimal Kore’de yaşamını kaybedenlerin sayısı artıyor.

Şimal Kore medyası, 21 kişinin daha yaşamını kaybettiğini duyurdu. Şimal Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un da salgını yenmek için büyük bir savaşım vereceklerini söylemiş oldu.

Kim, iktidardaki İşçi Partisi’nin muhteşem toplantısında “Salgının yayılması ülkemizin kuruluşundan bu yana yaşadığımız en korkulu kargaşalardan biri. Fakat örgütlü bir halde savaşım edersek bu krizi yenebiliriz” dedi. Kim, ek olarak Çin benzer biçimde pandemiyle başarıyla savaşım eden ülkelerin deneyimlerinden ders çıkarılması icap ettiğini kaydetti.

Ülkede Covid kaynaklı ölüm sayısı 27’ye yükselirken 280 binden fazla kişinin de tedavi edilmiş olduğu bildirildi. Devlet haber ajansı KCNA, ülkedeki olay ve kontrol sayısı mevzusunda bir izahat yapmadı.

Şimal Kore, salgının başlangıcında sınırlarını kapatarak virüsün ülkeye girişini engellemeye çalışmıştı. Uzmanlar, bugüne dek herhangi bir aşılama uygulamasına gitmeyen ülkede pandeminin hızla büyümesinden kaygı ediyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir