Kuzey Kore’de Covid-19 vaka sayısı 2 milyonu aştı

Şimal Kore genelinde yüz binlerce insanda görülen yüksek ateş emaresi ve geçen hafta doğrulanan ilk Covid-19 vakasının peşinden salgın endişesi büyüdü.

Devlet kontrolündeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), son 24 saatte 263 bin 370 kişide daha yüksek ateş emaresi gözlendiğini duyurdu. Son verilerin peşinden şüpheli Covid-19 vakalarının sayısı 2,24 milyona ulaşırken, 2 kişinin daha yaşamını kaybetmesiyle toplam ölü sayısının da 65e yükseldiği açıklandı.

Yüksek ateş emaresi gösteren hastaların kaçının pozitif olduğuna dair informasyon paylaşmayan KCNA, artan potansiyel olay sayılarına karşın ülkedeki üretim faaliyetlerinin devam ettiğini bildirdi. Acil salgın önleme tedbirleri altında dahi ana endüstri sektörlerinde düzgüsel üretim sürdürülüyor ve büyük ölçekli inşaat projeleri hız kesmeden devam ediyor denilen haberde, Devam etmekte olan salgınla mücadelede devamlı olarak iyi sonuçlar elde ediliyor ifadeleri kullanıldı.

SAĞLIK KRİZİ ENDİŞESİ

Şimal Kore, dünya genelinde 2 senedir tesirini sürdüren Covid-19 salgının başından bu yana ülkede görülen ilk vakayı geçtiğimiz perşembe günü doğrulamıştı. Devlet medyası pozitif olay sayısı hakkında informasyon vermese de her gün yüz binlerce kişide yüksek ateş emaresi gözlendiği duyurulmuştu.

Uzmanlar tıbbi ekipman ve aşı eksikliği sebebiyle 25 milyon sözü geçen ülkede sıhhat krizi yaşanabileceği endişesini dile getirirken, kontrolsüz bir yayılmanın daha ölümcül yeni mutasyonlara yol açabileceği ifade edilmişti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.