Kuzey Kore, ölen liderinin doğum gününü görkemli törenlerle kutladı

Şimal Korede ülkenin kurucu lideri olan ve 1994’te ölen Kim İl-sungun 110uncu yaş günü ülke çapında düzenlenen görkemli törenlerle kutlandı.

Büyükbabası Kim İl-sungun doğum gününde Şimal Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, başkent Pyongyang’da düzenlenen ve on binlerce kişinin katılmış olduğu törende halkı balkondan selamladı.
Konserler, sergiler, havai fişek ve dans gösterilerini içeren etkinlikler renkli görüntülere sahne oldu, sadece bir askeri merasim düzenlenmemesi dikkat çekti. Kurucu liderin doğum günü olan ve resmi dinlence duyuru edilen 15 Nisan, ülkede Güneşin Günü olarak kutlanıyor.

İktidarın babadan oğula geçmiş olduğu ülkede, Kim İl-sungun ölümünden sonrasında oğlu Kim Jong-il, ülkenin başına geçmiş ve 2011 yılına kadar iktidarda kalmıştı.

Şimal Kore, son dönemde art arda gerçekleştirdiği roket denemeleriyle internasyonal tepkilerin hedefinde. Ülkede geçen ay düzenlenen balistik roket denemesi bölgede tansiyonun fırlamasına yol açmıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir