Kuzey Kore: Füze değil keşif uydusu sistemi denedik

Dün balistik roket olduğu kabul edilen yeni bir tabanca denemesi gerçekleştirdiği açıklanan Şimal Koreden, mevzuyla ilgili resmi izahat geldi. Devlet kontrolündeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), dün meydana gelen testin roket olmadığını, bulgu uydu sistemi geliştirme emekleri kapsamında meydana gelen bir tecrübe etme bulunduğunu deklare etti.

Şimal Kore Ulusal Havacılık ve Uzay Geliştirme İdaresi ile Müdafa Bilimleri Akademisinin işbirliğinde meydana gelen kontrol ile Pyongyangın, dünyadaki belirli alanların yüksek çözünürlüğünde olan yatay ve dikey fotoğraflarını çeken görüntüleme sistemleri ve veri iletim sistemlerinin özellikleri ve başarısını doğruladığı ifade edildi.

Japonya hükümetinden dün meydana getirilen açıklamada, Pyongyangın yeni bir roket denemesi gerçekleştirdiği bildirilmişti. Japon Denizi istikametine fırlatılan füzenin 600 kilometre yüksekliğe ulaşmış olduğu ve 300 kilometre yol aldığını açıklayan Japonya Müdafa Bakanı Nobuo Kishi, füzenin ülkenin münhasır ekonomik bölgesinin dışına düştüğünün değerlendirildiğini ve herhangi bir hasar bildirilmediğini duyurmuştu.

Dün meydana gelen denemenin peşinden, ABDnin Rusyanın Ukrayna işgaline odaklanmasını fırsat bilen Şimal Korenin tabanca geliştirme çalışmalarına ağırlık verebileceği yorumları yapılmıştı.

Şimal Kore’nin bu yıl toplam sekiz roket denemesinde bulunması dünyada büyük tepkiye yol açmıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir