Kusmak orucu bozar mı? Kusunca oruç bozulur mu Diyanet yanıtladı

Ramazan ayı içinde bazı sorular da sık sık yanıtı aranıyor. Kimi zaman istem dışı, kimi zaman isteyerek meydana getirilen kusmanın orucu bozup bozmayacağı merak ediliyor. Peki kusmak orucu bozar mı? Kusmak ve oruç bozulması mevzusunda Diyanetin yorumu ne? İşte dört gözle beklenen probleminin cevabı…

KUSMAK ORUCU BOZAR MI?

Miktarı ne olursa olsun kendiliğinden gelen kusuntu orucu bozmaz. Aynı şekilde mideden ansızın ağza yükselip yeniden mideye dönen şeyler de oruca zarar vermez. Kişinin kendi isteği ile ağız dolusu kusması hâlinde ise oruç bozulur.

Hz. Peygamber (s.a.s.), “Oruçlu kimse kendisine egemen olamayarak kusarsa ona kaza gerekmez. Her kim de kendi isteği ile kusarsa orucunu kaza etsin.” (Ebû Dâvûd, Savm, 32; Tirmizî, Savm, 25) buyurmuştur.

Bununla beraber, kustuğu için orucu bozuldu zannıyla yemeye içmeye devam eden kimsenin orucu bozulur. Bu şekilde bir hiç kimseye keffâret değil, gününe gün kaza gerekir (İbnül-Hümâm, Feth, II, 332; el-Fetâval-Hindiyye, I, 226).

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.