Kurtarma treninden haber var: Güvenlik için tren tamamen karartıldı, sürekli rota değişti

Kiev Büyükelçilği iki gün ilkin 28 Şubat Pazartesi günü öğle saatlerinde bir duyuru yapmış oldu.
Kıymetli yurttaşlarımız,

Bugün (28 Şubat 2022) saat 20.00de Harkivden Romanya sınırı yakınındaki Çernivtsi şehrine yalnız vatandaşlarımızı tahliye etmek amacıyla tahsis edilen bir tren hareket edecektir.
Tüm yurttaşlarımızın sokağa çıkma yasağı başlamadan ilkin güvenliklerine azami dikkat göstererek saat 15.00e kadar Harkiv tren garına ulaşmaları gerekmektedir. Önemle duyurulur T.C. Kiev Büyükelçilği

Günlerdir çaresiz bekleyen Ukraynadaki Türkler için bir ümit ışığıydı fakat sokağa çıkma yasağına birkaç saat kalmıştı. Türkler ilkin web gruplarından açıklamanın doğru olup olmadığını teyit etmek için uğraştı.

Gara ulaşmak da kolay değildi. Zira vasıta bulabilmek büyük sorundu. Zaman içinde yarışıldı. Binlerce şahıs için bu kısa zamanda gara ulaşmak imkansızdı.

Bu dakikadan sonrasında hiçbir resmi izahat yapılmadı. İki gün süresince trenle ilgili hiçbir haber gelmedi. Trenin kalkıp kalmadığı dahi bilinmiyordu.

Ta ki Selen Denizin toplumsal medyadaki bir mesajına kadar. Selen Deniz dün akşam geç saatte gönderilmiş olduğu mesajda tahliye treninin Romanyaya ulaştığını haber verdi.

SÖZCÜnün ulaşmış olduğu Selen Denizin anlattıkları tahliye savaşın soğuk yüzünü bir kez daha ortaya koydu.

KENDİ İMKANLARIMIZLA ULAŞTIK: Elçilikten duyuru yapılınca dün (Pazartesi) konsolosluğa öğlen 1de geldik. Saat 3 benzer biçimde kendi imkanlarımızla tren istasyonuna vardık

Bazıları yürüyerek gelmişti. Akşam 6da tren geldi. 7 benzer biçimde trene bindik ve 8.40ta tren hareket etti.

TREN TAMAMEN KARARTILDI: Güvenli olması için rotayı değiştirerek geldik. Işıksız karanlık bir halde Seyahat uzun saatler sürdü fakat oldukça iyiydi. Sessizdi. Birkaç yerde durduk. Livivde kalan öteki Türk arkadaşları topladık.

Risk almamak için tamamen karartılmış bir halde seyahate devam ettik. 5 benzer biçimde Çernivtsiye geldik.

10 KADAR OTOBÜS BİZİ BEKLİYORDU: Trenden indik. Çernivtside otobüsler bekliyordu. 10 kadar otobüs vardı. Yiyecek ve erzak bıraktılar. sandviç bisküvi su vs. Kızılay destek oldu.

SIRA BEKLEMEDİK: Fazlaca acele bir halde sıra beklemeden Ukrayna sınırından çıkabildik. Otobüsler için hususi ray var. Pasaportlarımız alındı, kaşelendi geri verildi.

Romanya sınırını geçmemiz birkaç saat sürdü. Şu an Romanyada otobüsteyiz. Bulgaristan üstünden Türkiyeye ulaşacağız.


aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir