Küresel savunma harcamasında rekor: 2 trilyon dolara ulaştı

SIPRI isminde enstitü, bir rapor hazırlayarak müdafa endüstri harcamalarının 2021de yüzde 0.7 arttığını ortaya çıkardı. Hazırlanan raporda, Ukraynadaki harp ile beraber müdafa endüstri ve tabanca harcamalarında artış trendi görüldüğü açıklandı.

Hazırlanan raporda bilhassa Avrupa devletlerinde bu harcama kaleminde artış olduğu belirtilirken ilk kez senelik küresel harcamanın 2 trilyon doları geçmiş olduğu kayıtlara geçti.

SIPRI olarak malum Stockholm Internasyonal Sulh Araştırmaları Enstitüsünün hazırladığı raporda 2021 senesinde dünya genelinde toplam 2.113 milyar doların orduya harcandığı açıklandı.

2011 ile 2014 yılları aralığında askeri harcamaların azaldığına dikkat çekilirken o tarihten sonrasında son 7 senedir bu alanda artış olduğu hatırlatıldı.

SIPRInin üst düzey yöneticilerinden Lucie Beraud-Sudreau, Avrupada artan bir trend vardı ve Rusya-Ukrayna savaşı ile beraber bu trend hızlanacak ve artacak. Normalde değişiklik yavaşça olur fakat bir kriz durumunda artış büyük olur. Bence şu an bu aşamadayız açıklamasını yapmış oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.