Kur koruma yabancıya zarar ettirir

Kur Korumalı Mevduat’ta vade dönüşlerinin ilk turu başlarken, sisteme talep devamlılığını sağlamak için yeni düzenlemeler de gelmeye başladı. Resmi Gazete’de piyasaya çıkan düzenleme ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın YUVAM hesabı kapsamı genişletildi. Daha ilkin bir tek yurt haricinde yaşayan vatandaşları kapsayan hesaplardan artık yurt haricinde yaşayan yerleşik kişiler de yararlanabilecek.  Sadece analistler yabancıların kur korumalı mevduat ürününe ilgi göstermesini beklemiyor. Türk Lirası’ndaki kıymet kaybı yükselirken Kur Korumalı Mevduat’ın yabancı yatırımcı için hiçbir getiri sunamayacağı aksine paralarını yitirme riski ile karşı karşıya kalabileceği belirtiyor.

“Türkiye ekonomisi tamamen Kur Korumalı Mevduat sistemine teslim durumda” diyen Ekonomist Güldem Atabay, TL’nin riski bu kadar yükselmekteyken sonrasında yabancı yatırımcı KKM’ye niçin gelsin? TL’deki kıymet kaybının seviyesine nazaran vade sonunda dolar bazında ana parasını yitirme riski var. Anlamlı bir katılım beklenmemeli”  yorumunu yapmış oldu. Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Burak Arzova da “Yabancılara bu şekilde bir hak tanınması kendi vatanlarında bulamayacakları getiriyi gel bende ara demek. Hele ki 3 ay öncesine kadar sıcak paraya karşıyız derken ve yabancıları dış düşman olarak görürken büyük bir çelişki” dedi.

‘İlk dönüşüm kuru’ yanlışından dönüldü

■ Resmi Gazete’de piyasaya çıkan 7 Mart 2022 tarihindeki bundan önceki tebliğde yer edinen ‘Yenilenen hesap ilk açılışta dönüşümü meydana getirilen döviz tutarı ve dönüşüm kuru üstünden destekten yararlanmaya devam eder’ ifadesi bu tebliğde yer almadı. Bu mevzuda mühim bir yanlıştan dönüldüğünü söyleyen bankacılar, bankacılık mevzuatına nazaran vadesi biten hesabın kapatılarak, yeni dönüşüm kuru üstünden vadenin uzatılabileceğini belirtiyor. Öte taraftan Tebliğin 4’üncü maddesine harcama ve komisyonla ilgili fazlaca açık olmayan  “Merkez Bankası’nın belirleyeceği usul ve esaslar çerçevesinde komisyon ve/yada harcama ödenebilir” hükmü eklendi.

Neler değişti?

Bireylerin 21 Aralık 2021 zamanı itibarıyla bankalardaki döviz ve altının sisteme dahil edilmiş olduğu kur korumalı TL mevduatlar için süre sınırı kaldırıldı.

■ Sisteme katılan kişilere vade sonunda hesaplarını yenileme imkanı getirildi.

■ Yenilenen hesapların ilk hesap açılışındaki dönüşüm fiyatından destekten yararlanmaya devam edeceğine dair ifade yönetmelikten çıkartıldı.

■ Yabancı şahıs ve kurumların da kur korumalı hesap açabilmesi için kapsam genişletildi.

■ Bankalara, Merkez Bankası’nın belirleyeceği çerçevede döviz korumalı mevduatlara ücret ve komisyon uygulama izni verildi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir