Kur garantisi iki Çanakkale köprüsü yutacak

Kur Korumalı TL Mevduat (KKM) hesabına para yatıranlara ödenecek döviz garantisi Kamu Hususi İşbirliği (KÖİ) modeliyle pahalıya yaptırılan köprü ve tünellerin maliyetini katbekat aştı. KKM sahiplerine önümüzdeki 4 ay içinde kur garantisi adı altında ortalama 74 milyar lira ödenecek. Tamamı zenginlere gidecek bu para 2 Çanakkale Köprüsü, 3 Osmangazi Köprüsü, 2 Yavuz Sultan Selim Köprüsü ya da 4 Avrasya Tüneli’nin yapım maliyetine eşit. Hükümet, kendi yükselttiği kuru tutabilmek için halkın parasını bolca keseden zenginlere aktarıyor. Yurttaş da soruyor: Madem devletin kasasında bu kadar büyük paralar vardı, o süre niçin köprüleri, tünelleri, otoyolları müteahhitlere yaptırıp, döviz bazlı geçiş garantileri verdiniz?

63.1 MİLYAR LİRAYI BULUR

Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı ve Başkent Üniversitesi Internasyonal Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Şenol Babuşçu, kur garantisi sistemi yüzünden Gömü’nin ödeyeceği tutarı hesapladı. Buna nazaran önümüzdeki haziran ayına kadar averaj dolar kuru her ay birer lira yükselirse Gömü, hesap sahiplerine 4 ay içinde ortalama 74 milyar lira para ödemek zorunda duracak. Kur bu süre içinde ellişer kuruş artarsa Gömü’nin ödeyeceği meblağ 63.1 milyar lirayı bulacak.

MAYISTA ZİRVE YAPACAK

Prof. Babuşçu, hesapların açıldığı aralık ayından bu yana doların 11.67 TL’den 14.84 TL’ye çıkmasından dolayı bu ay KKM hesabı sahiplerine ödenecek paranın 17.1 milyar lirayı aşacağını hesapladı. Averaj dolar kuru nisanda 15 lira olursa Gömü’nin kasasından 14.1 milyar lira daha çıkacak. Mayısta dolar kuru 15.5 lira olursa 25.5 milyar, 16 TL olursa 34.2 milyar lira; haziran ayında da kur 16 TL olursa 6.4 milyar TL, 17 TL olursa 8.3 milyar lira daha ödeme yapılacak. Böylece bir tek 4 ayda, bankada parası olanlara ödenecek para 63 milyar ile 74 milyar lira düzeyine ulaşacak.

Osmangazi köprüsü: 1.7 milyar Dolar

Köprünün yapım maliyeti 1.7 milyar dolar. Bugünkü kurlarla ortalama 25.2 milyar TL’ye karşılık geliyor. Mevduat sahiplerine 4 ayda ödenecek kur garantisi tutarıyla ortalama 3 tane Osmangazi Köprüsü yapılabilirdi.

Çanakkale Köprüsü: 2.5 milyar Euro

Köprünün yapım maliyeti 2 milyar 545 milyon Euro olarak açıklandı. Bugünkü kurlarla ortalama 41.5 milyar TL’ye karşılık geliyor. Hükümetin, mevduat sahiplerine 4 ayda ödeyeceği kur garantisiyle ortalama 2 tane Çanakkale Köprüsü yapılabilirdi. Üstelik bu durumda şirkete 3 milyar 796 milyon Euro (ortalama 61 milyar 874 milyon TL) ödeme garantisi verilmez, köprüden oldukca parası olanlar değil hepimiz geçerdi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü: 3.5 milyar Dolar

Köprünün yapım maliyeti 3.5 milyar dolar olarak açıklandı. TL karşılığı ortalama 52 milyar TL ediyor. Kur garantisine 4 ayda ödenecek parayla bu köprüden bir tane yapılabilirdi. Üstelik köprünün yarı parası kadar ek kaynak Gömü’ye kalırdı.

Avraysa Tüneli: 1.2 milyar Dolar

Yapım maliyeti 1 milyar 245 milyon dolar olan tünelin TL maliyeti bugünkü kurlarla ortalama 18.5 milyar TL. Rantiyeye verilecek kur garantisiyle ister İstanbul ister Çanakkale boğazının altına 4 tane tünel yapılabilirdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.