Krizin en çok etkilediği kadınlar isyanda: Giderek yoksullaşıyor

8 Mart Dünya Hanımefendiler Günü öncesi kent merkezinde bildiri dağıtan Hanım Müdafa Ağı üyeleri, krizin en fazlaca hanımefendileri etkilediğini ve bu süreçte en fazlaca işi olmayan kalanların da hanımefendilerin bulunduğunu deklare etti.

KRİZ KADINLARIN HAYATINDA KATMERLİ YÜK OLARAK YAŞANIYOR

İsmet İnönü Caddesi’ne oluşturulan stant önünde Hanım Müdafa Ağı adına basın açıklaması icra eden Buse Aydemir, salgın ve kriz sebebiyle hanımefendilerin yaşadıkları sorunları dile getirdi. Bayanların giderek yoksullaştığını ifade eden Aydemir,

Yaşam o denli pahalı ki hesap kitap yapmadan yaşanmıyor. Ev ekonomisini yönetebilmek hanımefendilerin görünmeyen işi. Gıdadan faturalara, hijyenden sağlığa tüm temel ihtiyaçlardan alınan yüksek vergilere zamlar ekleniyor.

Artan kiralar özgür ve sıhhatli barınma ihtimalimizi düşürüyor. Sırtımızdaki en ağır yüklerden birine; ekonomik krize, işsizliğe, hanım yoksulluğuna karşı ayağa kalkmak; görünmeyen emeğimizin hesabını sormak için hep beraber harekete geçiyoruz. Bu bir feminist isyan.

Ekonomik kriz biz hanımefendilerin hayatında elbet katmerli bir yük olarak yaşanıyor. Hanımefendiler giderek yoksullaşıyor. Tüm bunlar salgın koşullarında yaşanıyor.

Salgında birçoğumuz ya işten çıkarıldık ya ayrılmak zorunda kaldık ya da fena ve güvencesiz emek verme koşullarına razı edildik. Birçoğumuz artan kiralarla baş edemediğimiz için özgürleşmek suretiyle ayrıldığımız evlere geri döndük ya da o evlerden çıkma ihtimalimiz azaldı diye konuştu.

HIRSIZLAR DÜZENİNİN ALTINDA EZİLİYORUZ

Ağır ekonomik kriz koşullarında hayatta kalmaya çalıştıklarını ve yaşama dair her şeyi piyasadan alınıp satılır birer metaya dönüştüren neoliberal politikaların batkı ettiğini belirten Aydemir, sistemin dikiş tutmadığını söylemiş oldu.

Aydemir, Vatanımızda tüm yetkileri tek bir insanın eline veren rejim değişikliğiyle de birlikte geldiğimiz nokta faşizm, işsizlik, yoksulluk…

Döviz kurundaki hareketlilikten zenginliğine zenginlik katan, elektriğe, doğalgaza meydana getirilen zamlarla halkın cebinden alarak enerji hakkımızı parsellemiş şirketlerin karını büyüten, ülkenin rezervlerini ana paraya aktaran bir hırsızlar düzeninin altında eziliyoruz.

Bu koşullarda bazıları servetine servet katarken milyonlarcamız ekonomik açıdan adeta yere çakılıyoruz dedi.

ZAMLAR GERİ ALINSIN

Konuşmasında taleplerini de dile getiren Aydemir şu şekilde konuştu:

* Gıdadan, elektriğe, doğalgaza, bebek bezinden hijyenik pede, temel ihtiyaçlara meydana getirilen tüm zamlar geri alınsın. Bunlar vergiden muaf tutulsun.

* Temel kamusal hizmetler paralı olmaktan çıkartılsın ve hanımefendilerin/LGBTİ+’ların gereksinimleri dikkate alınarak genişletilsin. Kamusal kaynakların kadınlardan, LGBTİ+’lardan çalınarak ana paraya aktarılması son bulsun.

* Ülkenin ortak varlıklarına ve kaynaklarına çöken, tüm temel haklarımızı bizlere fahiş fiyatlarla satan firmalar, devlete olan borçları öğrenim edilerek kamulaştırılsın.

* Barınma haktır. Kiralara üst sınır getirilsin.

* Tam zamanlı ev hanımefendileri için kocaya, babaya, evlenip evlenmemeye bağlı olmaksızın sıhhat sigortası düzenlemesi yapılsın. Emeklilik hakkı tanınsın. Ev hanımı denilen işi olmayan hanımefendilerin, kayıt dışı ve göçmen hanımefendilerin hakları güvence altına alınsın.

* Esnek ve güvencesiz çalıştırma ve hanımefendileri işgücünün dışına atan ayrımcılık yasaklansın. Bayanların tam zamanlı, güvenceli ve insanca bir gelir elde eden işlerde çalışabilmesine olanak veren istihdam politikaları üretilsin.

* Eşdeğer işe eşit ücret istiyoruz. Ücretlendirme ve emek verme koşullarındaki cinsiyetçilik ve her türlü ayrımcılık son bulsun.

* Hanım ve adam tüm çalışanlar için emek verme saatleri kısaltılsın.

* Boşanma durumlarında hanımefendilere konut ve geçim güvencesi sağlansın.

* Nafakayı kısıtlamayı aklınızdan bile geçirmeyin. Nafaka miktarları insanca yaşamaya kafi gelecek düzeye çekilsin.

* Tarikat yurtları ve Diyanet kapatılsın. Diyanet’e ayrılan bütçe, hanımefendilere harcansın.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.